Jak się przygotować do jazdy rowerem po górach

Rower to nie tylko ekologiczny i sprzyjający naszemu zdrowiu środek transportu, który idealnie sprawdzi się w mieście. Gdy zmienimy otoczenie, okaże się, że ten niepozorny pojazd może dostarczyć sporej dawki adrenaliny. Przykładem może być jazda rowerem po górach. Nie można zapominać, że sporty ekstremalne wymagają dodatkowych środków ostrożności. Jak się przygotować?

Przygotuj rower na wyprawę w góry

Rower, który ma posłużyć na górskich szlakach, musi być odporny na trudne warunki. Oczywistymi sprawami są jego solidność oraz pełna sprawność. Aby mieć pewność co do tego ostatniego, warto przeprowadzić przegląd dwóch kółek. Co trzeba sprawdzić? Zapytaliśmy o to specjalistę z Centrum Rowerowego Somir-Bike:

Przed wyprawą w góry warto sprawdzić stan: hamulców, przerzutek, linek i opon. Dobrze jest zerknąć, jak trzymają się śrubki, i podokręcać je. Oglądamy także łańcuch i smarujemy go. Oględziny są ważnie nie tylko dlatego, że mamy realny obraz sprawności roweru, ale też dlatego, że zapoznajemy się z jego mechaniką. Dzięki temu lepiej poradzimy sobie w razie awarii w terenie. 

Skoro o awariach mowa – trzeba być zawsze przygotowanym, a szczególnie na odludnych górskich szlakach z dala od ulubionego serwisu. Co warto mieć ze sobą, żeby wydostać się z opresji? Przydadzą się: klucze rowerowe, zestaw naprawczy do ogumienia, zapasowe dętki, pompka, oświetlenie.

Przygotuj siebie na rowerową wyprawę w góry

Nie ma mowy o jeździe na rowerze po górach bez zaprawy. Jeżeli planujesz taki wyjazd, musisz mieć pewność, że podołasz! Przed wycieczką warto odbyć trening, stopniowo zwiększając jego trudność zarówno pod względem dystansu, jak i trudności trasy. Nawet jeżeli masz już rower idealny w góry, niewyrobiona kondycja może zepsuć całą zabawę.

Jeżeli chodzi o wyposażenie, podstawę stanowią elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Niezbędny jest kask, który ochroni głowę nie tylko przy upadku, ale też np. w razie uderzenia w zwisającą gałąź. Nie mniej istotne są rękawiczki, koniecznie z palcami. Powinny być wykonane z oddychającego materiału. Dzięki temu kierownica i klamki hamulców będą pewnie leżały w dłoniach nawet po wielu godzinach intensywnej jazdy. Nagłe wyślizgnięcie się kierownicy z dłoni może być śmiertelnie niebezpieczne nie tylko w górach.

Jeżeli mamy wszystko, co zapewni bezpieczeństwo, czas pomyśleć o wygodzie. Zdecydowanie podniosą ją ubrania przeznaczone dla rowerzystów, które „oddychają” z naszym ciałem, nie zatrzymują na nim wilgoci i nie nasiąkają. Warto mieć więcej niż jeden bidon, a także sakwy. Plecak może okazać się zbyt uciążliwy – po wielu godzinach jazdy barki będą przeciążone, a plecy się spocą.