Pierwszy rower dla dziecka. Jak wybrać go właściwie?

Sport to zdrowie, a ruch i zabawa jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka. Każdy rodzic chce zapewnić swojemu maluchowi to, co najlepsze i sprawić, aby było szczęśliwe. Kiedy więc przychodzi czas na zakup pierwszego roweru, naturalnie musi to być przemyślany wybór. Dobry rower zapewnia przyjemną jazdę i bezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę przy zakupie jednośladu?

pierwszy rower dla dziecka

Dobór kół

Rozmiar kół przy rowerku dziecięcym zależny jest od wysokości malucha. Wybór więc nie powinien być problemem. Najmniejsze rowerki, dla dzieci w wieku ok. 2-4 lat zaczynają się od 12’’. Najczęściej wielkości koła rosną co 2 cale. Powyżej 26’’ zaczynają się rowery dla dorosłych.

Sugerowane wielkości kół rowerów dziecięcych:

  • 12 calowe ­– dla dzieci od 2 roku życia,
  • 16 calowe – w wieku 4-5 lat, długość nogi powinna wynosić ok. 48cm,
  • 20 calowe – dla dzieci w wieku 6-8 lat, długość nogi: 53-85cm,
  • 24 calowe – przeznaczone dla 8-12-latków, długość nogi 66-69cm.

Producenci często podają orientacyjny wiek — nie należy się tym sugerować. Rodzice doskonale wiedzą, że dzieci w podobnym wieku mogą być zupełnie różnego wzrostu. Warto więc „przymierzać” rower i dopasować go do wzrostu malucha, aby mieć pewność, że jazda będzie komfortowa i bezpieczna dla zdrowia. — radzi specjalista ze sklepu RoweryRolki z Krakowa.

Rowerki biegowe

Dla najmłodszych dzieci idealne są rowerki biegowe. Posiadają małe koła oraz siodełko, ale nie mają pedałów. Dziecko uczy się w ten sposób zachowywać równowagę. Jest to świetny wybór, aby maluch przyzwyczaił się do roweru i od najmłodszych lat był aktywny fizycznie. Kiedy najszybciej można kupić dziecku taki rower? Najważniejsze, żeby potrafiło już samodzielnie się poruszać. Dla dziecka to przede wszystkim świetna zabawa, która uczy koordynacji ruchowej i koncentracji. Jest bardzo istotna przy rozwoju psychofizycznym.

Rowery dziecięce

Każde dziecko ostatecznie wyrasta z etapu rowerka biegowego i małych jednośladów dwukołowych. Przychodzi wtedy czas na dobranie większego roweru dziecięcego. Co jest ważne przy wyborze nowego pojazdu? Przede wszystkim rower musi być odpowiednio dobrany do wzrostu dziecka. Kupowanie za dużego roweru może się wydawać ekonomicznym rozwiązaniem, ale nie jest to rekomendowane. Dziecko powinno swobodnie samo wchodzić i schodzić z jednośladu oraz bez przeszkód dosięgać do pedałów. Rower musi zapewniać przyjemną i bezpieczną jazdę.  Ważne, aby był stabilny oraz łatwo się nim manewrowało.

O czym należy pamiętać gdy dziecko uczy się jeździć?

Nauka jazdy na rowerze może być zarówno ekscytująca, jak i stresująca. Po pierwsze należy wybrać odpowiednie do tego miejsce. Ścieżka rowerowa, która często znajduje się obok ulicy, nie jest dobrym pomysłem. Dzieci często tracą równowagę, zatrzymuje się i zjeżdża na boki. W ten sposób stwarzają niebezpieczeństwo dla siebie i innych użytkowników ścieżki. Jazdy na rowerze najlepiej uczyć się w parku, na podwórku lub na mało uczęszczanych ścieżkach. Aby zapewnić dodatkową ochronę,  należy zaopatrzyć dziecko przede wszystkim w kask na głowę oraz w ochraniacze na łokcie i kolana. Są podstawową ochroną życia i zdrowia podczas jazdy, nawet wtedy, kiedy wydaje się, że zagrożenie nie istnieje. Muszą być odpowiednio dobrane, żeby nie ograniczać ruchów i widoczności.

śr. ocena 0 / głosów 0