Miejski, szosowy, górki – na jaki rower się zdecydować?

Rower przeżywa w naszym kraju swój renesans – z roku na roku coraz więcej osób wraz z nastaniem ładnej pogody przesiada się z samochodu czy komunikacji miejskiej na rowerowe siodełko. Oferta producentów jednośladów jest bardzo szeroka i dla wielu początkujących rowerzystów wybór nowego środka transportu nie jest wcale oczywisty. Czym się kierować i na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Różne rodzaje rowerów i ich zastosowanie

Jeśli planujemy zakup roweru, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Czy zależy nam na tym, by był on dla nas alternatywnym środkiem transportu po mieście, a może będziemy spędzać czas jeżdżąc nim w dalekie trasy? A może chcemy zainteresować się jazdą sportową lub terenową? W zależności od tego, jaki tryb jazdy preferujemy, powinniśmy wybrać rower do niego odpowiedni. Nie ma bowiem rowerów uniwersalnych, które będą równie dobrze spisywać się w mieście, jak i na bezdrożach.

Rower miejski

Zgodnie ze swą nazwą rowery te doskonale będą spisywać się w roli środka lokomocji do przemieszczania się na krótkich dystansach w obrębie miasta – do pracy, szkoły lub na wycieczkę do parku lub pobliskiego lasu. Ich rama jest skonstruowana tak, by rowerzysta jechał w pozycji wyprostowanej – co prawda nie osiągniemy w ten sposób wysokich prędkości, jednak jest ona znacznie wygodniejsza, niż pozycja pochylona, typowa dla rowerów szosowych. Do wyposażenia rowerów miejskich zaliczamy m.in. koszyki i bagażniki, błotniki, obudowę napędy, oświetlenie – znakomicie spisują się do jazdy na zakupy. Są ponadto łatwe w eksploatacji, gdyż nie posiadają tak wielu mechanizmów co np. rowery górskie.

Rower górski

Rowery tego rodzaju swego czasu cieszyły się ogromną popularnością, uznawano je za pojazdy uniwersalne. Należy jednak pamiętać, że ich nazwa nie wzięła się znikąd – rowery górskie to sprzęt przeznaczony przede wszystkim do jazdy w trudnym terenie: kamieniach, korzeniach, błocie… Poradzą sobie w mieście, jednak ich ogumienie stawia duży opór na twardych, płaskich nawierzchniach. Ponadto wiele z nich nie jest dostosowanych do montażu na nich bagażników czy błotników, co jest kolejną rzeczą dyskwalifikującą je z użytku w mieście. Ich rama została skonstruowana w ten sposób, by dawała oparcie dla ciała w zmiennych warunkach terenowych, dlatego to właśnie w nich rowery górskie spiszą się najlepiej. Jest to sprzęt idealny dla osób, które rekreacyjnie lubią jeździć po trudnych, górskich szlakach i leśnych bezdrożach.

Rower szosowy

Rower szosowy, popularnie nazywany również kolarzówką, to sprzęt sportowy przeznaczony do bardzo szybkiej jazdy na twardych nawierzchniach. Prędkość jaką pozwalają osiągnąć jest zasługą dwóch czynników: bardzo lekkiej ramy, wymuszającej pochyloną, aerodynamiczną pozycją rowerzysty, oraz wąskich kół zapewniających niskie opory toczenia. Przeznaczone są przede wszystkim dla początkujących i profesjonalnych zawodników, którym nie przeszkadza bardzo niski komfort jazdy, spowodowany przez bardzo twarde opony, wąskie siodełko oraz duże pochylenie ciała.

Jak widać to, na jaki rodzaj roweru się zdecydujemy w dużej mierze zależy od tego, jaki styl jazdy preferujemy – czy rower będzie nam służył jako alternatywa dla samochodu, do jazdy czysto rekreacyjnej, czy może będziemy spełniać na nim nasze sportowe marzenia. Szeroki wybór rowerów znajdziemy w ofercie ich producenta, marki Saveno.