Kajak czy łódka. Na co się zdecydować?

Wiosna i lato to najlepszy czas na uprawianie sportów wodnych. Wiele osób właśnie wtedy decyduje się na udział w spływie kajakowym lub po prostu rekreacyjne pływanie łódką po jeziorze. Każdy z tych sprzętów ma swoje wady i zalety. Warto poznać jak najwięcej informacji na ich temat, aby wiedzieć na który z nich się zdecydować.

Kajak rekreacyjny

Kajaki są łódkami turystycznymi lub sportowymi, napędzanymi siłą ludzkich mięśni. Składają się z kadłuba i jednego lub więcej kokpitów, a w każdym z nich siada jedna osoba, zwracając się twarzą w kierunku, w którym ma zamiar płynąć. By wprawić kajak w ruch trzeba użyć wioseł o dwóch piórach.

-Kajaki rekreacyjne przeznaczone są dla tych, którzy zainteresowani są tym sportem tylko jako aktywnością fizyczną i, jak sama ich nazwa wskazuje, formą rekreacji. W porównaniu z innymi rodzajami kajaków, mają większy kokpit ułatwiający wsiadanie i wysiadanie. Są również dość szerokie, co pomaga z kolei w utrzymaniu równowagi – tłumaczy ekspert reprezentujący Firmę Stanisława Kozy, od lat zajmującej się dystrybucją łodzi, kajaków oraz innego rodzaju sprzętu do rekreacji wodnej.

Płynąc kajakiem można podziwiać widoki, robić zdjęcia, a nawet łowić ryby. Wsiąść do niego może każdy, bez względu na poziom doświadczenia.

Łódź wiosłowa

Ci, którzy nie do końca przekonani są do kajaków, mogą zastanowić się nad wyborem łodzi wiosłowej. Choć, podobnie jak kajak, wprawiana jest w ruch przy pomocy wioseł, różni się od niego wieloma szczegółami.

Przede wszystkim, łódka może pomieścić większą ilość osób, niż kajak rekreacyjny. Jest w niej także wygodniej, nie tylko ze względu na sposób siedzenia, ale również przez ilość miejsca, które można przeznaczyć na swoje rzeczy osobiste. Ponadto, sterowanie ją jest dość proste, dlatego w czasie pływania można spokojnie skupić się na oglądaniu krajobrazów.

Podczas wyboru łódki konieczne jest dopasowanie jej względem własnych potrzeb. Dobrym pomysłem może być łódź z drewna lub laminatu, w tym np. łodzi z żywicy poliestrowej na bazie włókna szklanego. Tego typu łódki są lekkie i łatwe w utrzymaniu i sprawdzą się idealnie zarówno na mniejszych, jak i na większych akwenach.

Łódź czy kajak

Wybór między kajakiem a łodzią nie należy do najłatwiejszych. Ostateczną decyzję warto podjąć biorąc pod uwagę swoje potrzeby, preferencje i jej przeznaczenie. Łódka lepiej sprawdzi się podczas spokojnego pływania po jeziorze, podczas gdy kajak to idealny sprzęt do spływu wraz z nurtem rzeki. Najważniejsze, by wybrać opcję nie tylko najlepszą, ale i najbezpieczniejszą.