Jak bezpiecznie przemierzać górskie szlaki?

Góry cieszą się ogromnym powodzeniem wśród turystów o każdej porze roku. Spacerując po górskich szlakach, można obcować zarówno z pięknymi krajobrazami, jak i z dziką przyrodą. Oprócz tego, górskie wyprawy z pewnością poprawią kondycję i dotlenią organizm. Z tego względu, mogą być korzystne dla wszystkich, bez względu na wiek. Górskie ciśnienie oraz świeże powietrze będą pozytywnie oddziaływać na układ oddechowy, a także pozwolą się zrelaksować i zapomnieć o codziennych troskach. Pomimo wielu pozytywnych aspektów, jakie niesie ze sobą wypoczynek w górach, należy pamiętać również o tym, że góry mogą być niebezpieczne. Jak przygotowywać się do górskich wypraw, aby zachować bezpieczeństwo?

wedrowka gorska nocleg bialka tatrzanska

Wyprawa górska a przygotowanie fizyczne

Kondycja fizyczna jest jednym z kluczowych aspektów bezpiecznego przemierzania szlaków górskich. Jeżeli do tej pory nie prowadziliśmy aktywnego trybu życia, przed wyjściem w góry powinniśmy nieco poprawić kondycję i wzmocnić mięśnie. Dobrym rozwiązaniem na podniesienie sprawności fizycznej będą dłuższe spacery, jazda na rowerze lub basen. Trzeba również pamiętać o tym, aby do górskiej wyprawy podejść z pokorą i wybierać szlaki dostosowane do własnych możliwości. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego obuwia. Planując wycieczki nawet po niższych górach, należy zaopatrzyć się w specjalne górskie buty.

Co zabrać na górską wyprawę i jak się ubrać?

Wychodząc w góry, zawsze należy sprawdzić prognozę pogody. Pomimo tego, pogoda w górach często się zmienia, więc powinno się być przygotowanym na każdą ewentualność.

Jak mówi jeden z pracowników ośrodka Kaniówka Ski Resort:

Warto jest ubrać się na tzw. „cebulkę”, aby w razie nagłego ocieplenia móc ściągnąć warstwę ubrania. Zawsze trzeba mieć przy sobie ciepłą, wygodną kurtkę oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Przydać mogą się także czapka oraz rękawiczki. Niezbędne będą również rzeczy takie jak mapa, nawigacja, latarka i naładowany telefon. Jeśli jest to dłuższa wycieczka, powinno się zabrać ze sobą prowiant.

Zachowanie bezpieczeństwa podczas burzy

Górskie wyprawy powinno zaczynać się o jak najwcześniejszej porze. Jest to czas, w którym ryzyko powstania burz jest najmniejsze. Jeżeli jednak burza pojawi się w trakcie górskiej wycieczki, powinno się pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Należy unikać pojedynczych drzew i skał, a także oddalić się od cieków wodnych i metalowych elementów, jak np. łańcuchy górskie. Ponadto, nie powinno opierać się o skały oraz trzymać się za ręce, jeśli przebywamy w grupie.

Zachowanie bezpieczeństwa podczas przemierzania górskich szlaków jest bardzo ważne. Pomimo przygotowania, zawsze powinno się być gotowym na każdą ewentualność, ponieważ góry bywają nieprzewidywalne. Dlatego zawsze należy podchodzić do nich z rozsądkiem i nie przeceniać własnych możliwości.

śr. ocena 5 / głosów 3