Historia judo

Judo to bardzo popularny sport na całym świecie, który pochodzi z Japonii. Jigoro Kano, fantastyczny trener jiu-jitsu, zebrał chwyty tejże sztuki walki i udoskonalił je, by nadać im nową formę. Kano usunął z jiu-jitsu ruchy, które mogłyby zagrażać zdrowiu i życiu, zastępując je nowymi, które sam stworzył. Nazwa judo jest nieprzypadkowa: w języku japońskim “ju” znaczy zwinnie, ustępować, a “do” to droga, zasada. O judo mówimy więc, że to droga do zwinności lub droga ustępowania.

Początki judo

Pierwszą szkołę tej pięknej sztuki walki założył sam Kano. Szkoła nosiła nazwę Kodokan, mówiono o niej również jako o instytucie poszukiwania drogi. Pierwsza siedziba szkoły mistrza Kano zlokalizowana była w tokijskiej dzielnicy Shimotani, w niewielkiej buddyjskiej świątyni. Na początku do szkoły uczęszczało zaledwie dziewięciu uczniów, z czasem jednak judo zaczęło zdobywać kolejnych zwolenników.

Dokładne zasady judo Kano ustalił w roku 1887, a dwa lata później przepisy sędziowskie tej sztuki walki. Rok później Kano wraz ze swoimi uczniami zaczęli jeździć po świecie. Dawali pokazy, wygłaszali odczyty propagujące sport, który uprawiali, zachęcali do spróbowania, jak fantastycznie iść drogą do zwinności – mówi nam przedstawiciel Uczniowskiego Klubu Sportowego Chojrak z Warszawy.

Kano był osobą wyjątkową pod każdym względem. W roku 1909 został przyjęty w poczet członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, jako pierwszy Azjata. W roku 1922 powstało Kulturalne Stowarzyszenie Kodokanu i ostatecznie ustalono techniki judo. Z inicjatywy Kano utworzono Międzynarodową Federację Judo. Mistrz także zabiegał o przyznanie Igrzysk Olimpijskich Japonii. W roku 1940 Igrzyska zostały przyznane Tokio, jednak plany pokrzyżował los – Kano zmarł w roku 1938, natomiast resztę sportowych planów pokrzyżowała najtragiczniejsza w historii, II Wojna Światowa. W roku 1956 odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata judo, w których uczestniczyli judocy z 21 krajów. Na stałe do Igrzysk Olimpijskich judo weszło w roku 1972, z początku jako pokazowa dyscyplina.

Współczesne judo

Współczesne judo to sport bardzo ściśle ograniczony przepisami. Oparte są one oczywiście na starych, japońskich zasadach sztuk walki. Większość specjalistów określa judo jako rodzaj walki zapaśniczej. Główne cele, jakie stawiają sobie judocy, to ogólny rozwój fizyczny i uzyskanie skuteczności w zawodach. Na dalszym planie jest obrona osobista. Kano określał judo jako doskonalenie samego siebie i tej zasady trzymają się także współcześni sportowcy. Judo skutecznie przyczynia się do harmonijnego rozwoju. Uczy nas, że nie tylko siła jest istotna, ale przede wszystkim zręczność i szybkość. To te cechy są decydujące. To sport, który doskonale przygotowuje młodzież do życia. Uczy cierpliwości, ciężkiej pracy, pomaga odnaleźć się w codzienności, z której napływa szereg rozpraszających nas, zupełnie niepotrzebnych bodźców. Znaczenie judo w wychowaniu młodzieży jest niepodważalne.