Do czego można wykorzystać brokat dekoracyjny?

Brokat to niewielkie, błyszczące drobinki, które mienią się w blasku światła. Dostępne są w ogromnym wyborze kolorów, a zarazem niskiej cenie, dzięki czemu są chętnie stosowane do ozdabiania najróżniejszych przedmiotów, nadając im zupełnie unikatowego charakteru. Jeśli zastanawiasz się, do czego możesz użyć brokatu, zapraszamy do zapoznania się z naszymi pomysłami.

sypki brokat dekoracyjny

Decoupage

Decoupage to popularna technika zdobnicza, w której do dekorowania przedmiotów stosuje się specjalny papier lub serwetki. W jaki sposób wykorzystać w niej brokat?

Zapytaliśmy o to naszą rozmówczynię ze Sklepu Plastycznego 24 w Otwocku: Jeśli chcesz, by Twoje prace mieniły się w blasku światła, połącz brokat z klejem do decoupage. Dzięki temu wykonasz świecący pojemnik na przyprawy, szkatułkę czy skarbonkę, a także ramkę na zdjęcie, świeczkę lub właściwie dowolny inny przedmiot, gdyż decoupage pozwala na bardzo wiele.

Scrapbooking

Inną techniką rękodzielniczą, w której świetnie odnajdzie się brokat, jest scrapbooking, czyli samodzielne tworzenie oraz dekorowanie albumów ze zdjęciami. Za pomocą tych niewielkich drobinek nadasz swojemu projektowi niepowtarzalny blask. W roli dodatkowego elementu dekoracyjnego możesz posłużyć się również brokatowymi wstążkami. Przy pomocy brokatu przyozdobisz także zaproszenie na urodziny, ślub, komunię bądź inną ważną okoliczność.

Kompozycje florystyczne

Brokat jest chętnie stosowany także we florystyce. Dzięki wykorzystaniu świecących drobinek do ozdobienia kwiatów, gałązek i wstążek wykonany przez Ciebie bukiet, stroik świąteczny czy inna kompozycja będzie pięknie zdobiła pomieszczenie, w którym ją postawisz. A skoro już jesteśmy przy świętach, to nieużyty brokat możesz wykorzystać do udekorowania bombek na choinkę czy opakowań na prezenty.

Zjawiskowa maska karnawałowa

Trwa karnawał, a Ty chcesz zrobić oszałamiające wrażenie na uczestnikach maskarady, która zbliża się wielkimi krokami? Wykonaj własną maskę karnawałową z masy papierowej, a do jej udekorowania wykorzystaj sypki brokat dekoracyjny w jednym lub kilku kolorach. Możesz użyć zwykłego brokatu, ale najlepszym wyborem będzie brokat hologramowy, dający rozbłyski we wszystkich kolorach tęczy.

Druk brokatowy

Wraz z rozwojem techniki drukarskiej pojawiła się możliwość druku brokatem. Za pomocą tej techniki można zdobić różne podłoża – papier, karton oraz podłoża uszlachetnione termofolią – tworząc ozdobne kartki okolicznościowe, zaproszenia czy pocztówki. Z wykorzystaniem farb brokatowych można również drukować na tkaninie. W ten sposób dekorowane są zazwyczaj elementy ubioru damskiego, takie jak T-shirty, bluzy czy spodnie.

śr. ocena 5 / głosów 1