Nie tylko dla dzieci, czyli modele do sklejania jako międzypokoleniowa pasja

Z pewnością wielu dzisiejszych dorosłych miało w swoim dzieciństwie do czynienia ze sklejanymi modelami samolotów, aut czy statków wodnych i poświęcało całe godziny na zajmowanie się swoim hobby. Zabawa ta jest jednak przeznaczona nie tylko dla młodych odbiorców – u niektórych osób modelarstwo staje się pasją na całe życie.

modele do sklejania

Nauka cierpliwości

Nie ulega wątpliwości, że cierpliwość to cecha, która powinna charakteryzować każdego dobrego modelarza. Złożenie nawet prostego modelu to zadanie na kilka godzin pracy, wymagające bardzo starannego i rozważnego przeprowadzenia kolejnych etapów – od wycinania poszczególnych elementów, przez ich łączenie, do malowania na samym końcu. Nie sztuką jest skleić ze sobą wszystkie części – sztuką jest zrobić to tak, by ostateczny efekt był satysfakcjonujący dla modelarza. Nie ma bowiem lepszego uczucia, niż możliwość ozdobienia półki perfekcyjnie wykonanym modelem. Zanim dojdziemy do perfekcji czeka nas oczywiście mnóstwo niepowodzeń, ale to właśnie czyni z modelarstwa hobby o niezwykle wysokim potencjale edukacyjnym – dzięki niemu rozwijamy cechy niezbędne w wielu innych zadaniach. Dlatego warto próbować zaszczepić tę pasję swoim dzieciom. To czego się nauczą sklejając modele, jak na przykład determinacja w dążeniu do wyznaczonego celu czy wyciąganie wniosków z własnych błędów, z pewnością przyda im się w dorosłym życiu.

Kiedy zacząć?

Nie ma właściwie żadnej granicy, kiedy można zacząć swoją przygodę z modelarstwem – nawet jeśli nasze dziecko jest zbyt małe, żeby samodzielnie poradzić sobie z odczytaniem instrukcji i klejeniem poszczególnych elementów, zawsze możemy mu pomóc i w ten sposób stopniowo wprowadzać w tę zabawę.

Dostępne na rynku modele oznaczane są przy pomocy pięciostopniowej skali, od 1 do 5 – mówi specjalista firmy Scorpio Polska. – Cyfry te oznaczają stopień skomplikowania danego modelu. Jeśli jesteśmy początkujący, warto zacząć od modeli najprostszych, czyli z numerem 1.

Jak przygotować się do pracy?

Modelarstwo jest jednym z tych hobby, które wymagają odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim powinniśmy na czas pracy wygospodarować sobie dostateczną ilość miejsca – raczej unikamy składania modeli przy stole, przy którym jemy śniadania. Lepszym wyjściem będzie biurko, przy którym możemy usiąść w wygodnej pozycji i na którym nie będzie zbędnych nam w danej chwili rzeczy. Biurko warto zabezpieczyć przed pocięciem lub pobrudzeniem klejem np. przy pomocy kawałka tektury. Niezbędne w pracy będą również narzędzia – nożyczki albo cążki do wycinania elementów, pilniczki do szlifowania ich krawędzi, kleje, farby, pędzle. Z czasem, kiedy zaczniemy przechodzić na coraz wyższe stopnie wtajemniczenia, możemy zainwestować w bardziej zaawansowane narzędzia, np. pistolety do kleju lub aerografy do farb.