Czym charakteryzują się narty biegowe?

Narciarstwo biegowe różni się od zjazdowego tym, że można je uprawiać na niemal każdym ośnieżonym terenie, w tym również na terenach nizinnych, a nie tylko na górskich stokach. Dyscyplina ta stanowi przyjemną formę rekreacji, a także dobry sposób na to, by zgubić dodatkowe kilogramy. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa zwolenników tej aktywności. Co dokładnie wyróżnia narty biegowe i czym się kierować przy ich wyborze?

narty biegowe

Charakterystyka nart biegowych

Narciarstwo biegowe polega na pokonywaniu ośnieżonych tras w sposób zbliżony do naturalnego chodu czy biegu, jednak w znacznie szybszym tempie. Przy pomocy nart biegowych i kijków narciarz wykonuje bowiem ślizgi i odbicia, co umożliwia pokonywanie dłuższych dystansów w krótszym czasie. Warto zaznaczyć, że narty biegowe znacznie różnią się od zjazdowych: są dłuższe, przeważnie mają od 1,5 do 2 m i węższe. Wyróżniamy przy tym kilka rodzajów nart biegowych w zależności od techniki uprawiania tej dyscypliny:

  • Styl klasyczny – polega na równoległym prowadzeniu nart. Ze względu na stosunkowo niewielką szerokość, narty biegowe do stylu klasycznego nie sprawdzą się w trudniejszych warunkach poza przygotowanymi trasami.
  • Styl łyżwowy – obierany przez doświadczonych narciarzy, wymaga umiejętnego układania szerzej rozstawionych nart pod odpowiednim kątem. Narty „do łyżwy” są zwykle nieco krótsze od klasycznych i charakteryzują się większą sztywnością oraz długim ślizgiem.
  • Styl backcountry – to narciarstwo biegowe uprawiane na wymagających, nieprzygotowanych i mocno zaśnieżonych trasach. Narty przeznaczone do tej techniki charakteryzują się większą szerokością, posiadają taliowanie i wzmocnienia na krawędziach, a także pokryte są specjalną łuską, co pozwala na uzyskanie lepszej przyczepności w trudnych warunkach.

Jak wybierać dobre narty biegowe?

Przy zakupie nart biegowych w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę wymienione wyżej techniki jazdy – narty powinny bowiem przede wszystkim odpowiadać stylowi preferowanemu przez narciarza. Nie bez znaczenia są również jego umiejętności i doświadczenie – inne narty wybiorą osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem biegowym, a inne wprawieni narciarze. Ci ostatni przeważnie decydują się na narty o większej sztywności z wyraźniejszym taliowaniem. Z kolei osoby uprawiające narciarstwo biegowe rekreacyjnie chętnie sięgają po szersze modele, które zapewniają stabilność jazdy. Dobrej jakości biegówki powinny być lekkie, co zapewniają udogodnienia takie jak rdzeń wykonany z drewna czy obecność kanałów powietrznych. Warto również zwrócić uwagę na konstrukcję ślizgu, który powinien zapewniać przyczepność i wygodne użytkowanie nart bez konieczności smarowania, co uzyskuje się dzięki specjalnej łusce. Dla wielu osób poza parametrami technicznymi liczą się również walory estetyczne. W renomowanych sklepach narciarskich, takich jak NartyOK, znajdziemy bogaty wybór nart biegowych od sprawdzonych producentów. Zakup z pewnego źródła to gwarancja wysokiej jakości nart, a co za tym idzie komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy.

śr. ocena 5 / głosów 1