Czym powinny charakteryzować się dobre kółka do rolek?

Ładna słoneczna pogoda sprzyja wszelkim aktywnościom na zewnątrz. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim na każdym kroku można spotkać biegaczy, kolarzy, a także osoby uprawiające nordic walking. Niektórzy jednak wybierają rolki, które również są znakomitym sposobem na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Aby jednak czerpać radość z jazdy na rolkach, należy dobrać do nich odpowiednie kółka. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę podczas ich wyboru.

Co decyduje o jakości jazdy na rolkach?

Jakość wykonania kółek do rolek ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o płynność jazdy oraz prędkość, jaką można rozwinąć w normalnych warunkach. Dodatkowo powinny one gwarantować stabilność oraz bezpieczeństwo jazdy. Spełnienie tych kryteriów jest możliwe po właściwym ich dopasowaniu. Aby tego dokonać, należy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry kółek, które w ilości trzech lub czterech są ustawione w prostej linii – jedno za drugim. Wykonane są one z poliuretanu lub uretanu, czyli tworzyw sztucznych cechujących się dużą wytrzymałością i podobną do kauczuku konsystencją. Nie warto zwracać uwagi na tanie modele rolek oferowanych przez sieci supermarketów. Posiadają one zazwyczaj kółka plastikowe, które nie gwarantują ani wygody, ani bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

Kółka małe czy duże?

Parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas doboru kółek do rolek, jest ich średnica wyrażona w milimetrach. Wybór zależy od tego, czy szukamy rolek z kółkami dla początkujących czy zaawansowanych, do jazdy wolnej czy szybkiej, spokojnej czy agresywnej. Kółka małe, które wahają się od 47 do 70 mm nie pozwalają na rozwinięcie dużych prędkości, ale zapewniają duży komfort jazdy i są bardzo zwrotne. Do jazdy szybkiej przeznaczone są kółka duże w rozmiarze od 84 do 125 mm. Nie mają one tak dobrej amortyzacji w trakcie jazdy jak kółka małe, ponieważ są od nich mniej stabilne, a także mniej zwrotne. Z tego względu wszelkie skręty, hamowania oraz jazda slalomem jest na nich dużo trudniejsza. Pomiędzy tymi dwoma rozmiarami znajdują się kółka średnie (od 70 do 84 mm), przeznaczone dla osób początkujących. Gwarantują one optymalną przyczepność oraz zwrotność.

Różnice między kółkami miękkimi a twardymi

Drugą ważną cechą wpływającą na jakość jazdy na rolkach jest twardość kółek. Tutaj mamy do wyboru kółka miękkie (oznaczone symbolami od 74A do 82A) oraz kółka twarde (od 84A do 101A). Te pierwsze zapewniają większy komfort jazdy, ale stawiają większy opór podłożu i szybciej się zużywają.

Twarde kółka są wytrzymalsze, mają mniejszą przyczepność, co sprawia, że można jeździć na nich szybciej, ale również są mniej wygodne, ponieważ nie amortyzują drgań w takim stopniu, jak kółka miękkie – wyjaśnia ekspert ze sklepu internetowego RoweryRolki.pl, który oferuje szeroką gamę rolek oraz niezbędnych akcesoriów, takich jak: kółka, śruby, łożyska czy tulejki dystansowe.