Charakterystyka haczyków wędkarskich

Wędkowanie to dla wielu miły sposób spędzania wolnego czasu, podczas gdy dla innych jest ono prawdziwą pasją. I jedni i drudzy, aby móc oddawać się temu relaksującemu zajęciu, muszą posiadać odpowiedni sprzęt i specjalne wyposażenie. Jego częścią są haczyki wędkarskie. Przedstawiamy ich rodzaje.

O haczykach

Haczyk to jedna z podstawowych części każdego zestawu wędkarskiego. To na nim mocuje się przynętę służącą do holowania ryb, a więc jest elementem bardzo istotnym. Mówi się, że stosował je już człowiek pierwotny, który z ich pomocą zdobywał pożywienie.

Dawniej haczyki wytwarzano z drewna i kości, jednak obecnie produkuje się je ze stali. Czasem można spotkać również haczyki pokrywane złotem lub srebrem. Występują one w kilku rodzajach i różnią się między sobą rozmiarami, wyglądem, materiałem z jakiego zostały wykonane i wieloma innymi cechami – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę EXPERT, producenta akcesoriów wędkarskich.

Budowa i rozmiary haczyków

Haczyki zwykle mocuje się do żyłki lub plecionki. W ich budowie wyróżniamy:

  • oczko lub łopatkę – oczko służy do połączenia haczyka z żyłką, jest zwiniętym końcem trzonka, a łopatka jest końcem rozkutym,
  • grot – służy do zacięcia ryby, zwykle po jego wewnętrznej stronie znajduje się zadzior,
  • trzonek – część haczyka między łukiem kolankowym a oczkiem, mogą na nim znajdować się dodatkowe zadziory, może być kuty,
  • łuk kolankowy – część haczyka między trzonkiem a grotem, może mieć różne kształty (zależy od haczyka),
  • gardziel – odcinek od najgłębszego punktu łuku kolankowego do końca grotu.

Haczyki wędkarskie różnią się między sobą rozmiarami, co wynika z różnego ich przeznaczenia. Większość producentów stosuje w stosunku do nich oznaczenie numeryczne (im większy numer, tym mniejszy haczyk). Warto przy tym zaznaczyć, że rozmiary ustalane są przez producentów indywidualnie, dlatego trudno określić dokładne wymiary haczyka w danym rozmiarze.

Rodzaje haczyków wędkarskich

Na rynku znaleźć można mnóstwo haczyków różniących się kształtami i rozmiarami, jednak w ogólnej klasyfikacji wyróżnia się haczyki:

  • typu CRYSTAL – mają ściśnięte kolanko, nadają się do łowienia na białe robaki lub pinki,
  • okrągłym kolanku – są większe, dlatego przeznacza się je do dużych przynęt, takich jak kukurydza, skórka chleba i konopia,
  • krótkim lub średnim trzonku – najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane,
  • z długim trzonkiem – ułatwiają wyhaczanie ryb, stosowane są zwykle przez wyczynowców do szybkościowego łowienia (np. uklejek).

Trzeba pamiętać, że przy wyborze haczyków wędkarskich warto kierować się przede wszystkim tym co i na jaką przynętę macie zamiar łowić – tylko te odpowiednio dobrane zagwarantują wam udany połów.