Gorący relaks w basenach termalnych

Baseny termalne zyskują w Polsce coraz większą popularność. Korzystanie z nich nie tylko ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka, ale jest również wspaniałą, rodzinną rozrywką. Wszystko to sprawia, że takich miejsc na mapie naszego kraju jest coraz więcej. Jednym z kompleksów basenów termalnych wartym uwagi są Termy Gorący Potok.

Borowy Dwór nocą

Właściwości wód geotermalnych

Największą zaletą basenów termalnych, którą zauważyć można od razu, jest niewątpliwie przyjemna temperatura wody. W zależności od źródeł, może być nawet bardzo ciepła, przez co kąpiel w basenie przypominać może kąpiel w wannie. Dzięki temperaturze wody minerały, w które jest bogata (m.in. siarczki, siarczany, krzemionka czy potas), z łatwością przenikają do organizmu i pozytywnie wpływają na układ krążenia, przemianę materii, gospodarkę hormonalną oraz stan psychofizyczny człowieka.

Wody geotermalne wykorzystuje się w procesach rekonwalescencji po zabiegach oraz dłuższych procesach leczniczych. Ponadto, wspierają rehabilitację po urazach i chorobach układu kostnego, a także pomagają w leczeniu demencji i otępienia. Kąpiele w termach zaleca się także w ramach profilaktyki Parkinsona i Alzcheimera.

Z basenów termalnych powinni również korzystać meteopaci – pobyt tam zapobiega zimowej depresji, przywraca dobre samopoczucie i redukuje stres.

Gorący Potok

Termy Gorący Potok w Bańskiej Niżnej to jeden z nowszych obiektów na Podhalu. Znajdziemy tam kilkanaście zewnętrznych basenów z siarkową wodą termalną, której temperatura sięga od 32 do 39°C. Na tle innych term Gorący Potok wyróżnia się ciekawym designem – elementy infrastruktury wykonane są z drewna i kamienia. Poza basenami przeznaczonymi dla starszych gości, w kompleksie znajdziemy również specjalnie wydzieloną strefę dla najmłodszych z basenem o głębokości 50 cm i zjeżdżalnią.

Do Term Gorący Potok można trafić bez większych problemów. Jak zapewnia nasz rozmówca z Ośrodka Wypoczynkowego Borowy, dojazd tam jest wygodny i nieskomplikowany, toteż termy można odwiedzić przy okazji wypoczynku w Zakopanem, Białym Dunajcu i innych okolicznych miejscowościach.