Charakterystyka fajerwerków – fontanny

Nie tylko sylwester, ale również następujący po nim karnawał to czas, w którym wybuchające fajerwerki spotkać można najczęściej. Występują w licznych odmianach, różniących się kolorami, rozmachem czy efektami specjalnymi. Na uwagę zasługują zwłaszcza tzw. fontanny, które mają to do siebie, że o wiele częściej niż inne rodzaje fajerwerków są wykorzystywane także poza okresem noworocznym.

Fajerwerki

Fontanny pirotechniczne, w przeciwieństwie do większości tradycyjnych fajerwerków, nie tyle wybuchają czy wzlatują w powietrze, ile wystrzeliwują w górę widowiskowym snopem iskier. Nierzadko pośród nich dostrzec można również ognistą łunę, która dodatkowo potęguje spektakularny efekt. Iskry lub łuna mogą mieć rozmaite odcienie, m.in. złoty, srebrny, niebieski, zielony, czerwony czy żółty, występują też w wersji wielokolorowej.

Snop iskier i jego właściwości

Barwa, jak również intensywność i czas działania fajerwerku-fontanny zależy od ilości i składu mieszanki pirotechnicznej, umieszczonej w kartonowej tulei, która przybiera zazwyczaj kształt walca lub stożka. W tym ostatnim przypadku całość w kulminacyjnym momencie przypomina erupcję wulkanu, dlatego ten szczególny rodzaj fajerwerków często nazywa się właśnie „wulkanami”. Nazwa „fontanna” z kolei wzięła się stąd, że snop iskier przypomina też niekiedy wodotrysk.

Tym, co wyróżnia fontanny na tle innych fajerwerków, jest brak hałasu towarzyszącego efektom wizualnym. To w dużej mierze z tego powodu są one tak popularne jako element wszelkiej maści imprez, koncertów, show w telewizji czy nawet niedużych uroczystości. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że fontanny występują w bardzo różnych rozmiarach. Te największe potrafią tryskać nawet na siedem metrów w górę, podczas gdy najmniejsze często umieszcza się na przykład na tortach urodzinowych zamiast klasycznych świeczek.

Efekty dodatkowe

Jeśli nie chcemy rezygnować z efektów dźwiękowych, możemy wybrać fontanny z tzw. cracklingiem, czyli trzaskiem, który towarzyszy snopowi iskier – radzi przedstawiciel gorzowskiej hurtowni fajerwerków AS.

Na rynku dostępne są także nieco mniej rozpowszechnione fontanny „kowbojskie”, które po odpaleniu emitują przeciągły gwizd. Jeszcze innym dodatkiem mogą być niewielkie „perełki” pojawiające się pomiędzy iskrami.

Jak postępować z fontanną?

Dla uzyskania pożądanych rezultatów bardzo ważne jest to, by fontannę przed podpaleniem ustawić na płaskim podłożu, pionowo i na tyle stabilnie, aby ten pion zachowała. Większe modele warto na przykład obsypać dookoła ziemią, co utrudni ewentualne przewrócenie się kartonowej tulei. Ten rodzaj fajerwerków można odpalić z wykorzystaniem lontu, a także przystawiając od boku trzymany na wyciągnięcie ręki ogień.

śr. ocena 0 / głosów 0