Jak zorganizować bezpieczny pokaz sztucznych ogni

Pokazy sztucznych ogni to widowiskowy dodatek do wielu imprez. Coraz częściej możemy cieszyć się świetlnym spektaklem nie tylko w sylwestrową noc, ale w ciągu całego roku. Niestety, fajerwerki nie są w pełni bezpieczne, a nierozważnie używane mogą wyrządzić dużą krzywdę. Dlatego ich stosowanie obwarowane jest przepisami prawa. Jak zorganizować bezpieczny pokaz sztucznych ogni?

Pokazy sztucznych ogni w świetle prawa

Nie wyobrażamy sobie powitania nowego roku bez sztucznych ogni, które rozjaśniają ciemność zimowej nocy. To jedyny moment, kiedy każdy może użyć fajerwerków. W pozostałe dni może się to zakończyć grzywną.

Przez niemal cały rok używanie ogni sztucznych wymaga pozwolenia. Zakaz ten nie obowiązuje jedynie 31 grudnia i 1 stycznia. Jeżeli więc chcemy uświetnić imprezę pokazem fajerwerków, musimy zgłosić się do wojewody i uzyskać zgodę – mówi specjalista ze Śląskiej Agencji Koncertowej Creative Events.

Ponieważ na decyzję z urzędu czeka się kilkanaście dni, pokaz sztucznych ogni trzeba zaplanować i przewidzieć. Nie można tego robić na ostatnią chwilę. Zaletą długiego czasu załatwiania formalności jest to, że możemy spokojnie zastanowić się nad kształtem widowiska i materiałami potrzebnymi do jego zrealizowania.

Zasady bezpieczeństwa pokazu sztucznych ogni

Jedną z najważniejszych spraw, o których trzeba pamiętać, aby pokaz nie stanowił zagrożenia dla nikogo, są odpowiednie materiały pirotechniczne. Odpowiednie, czyli w pierwszej kolejności bezpieczne. Powinniśmy szukać na opakowaniu informacji o tym, że wyrób jest zgodny z Polską Normą nr PN-C-86061.

Nawet atestowane sztuczne ognie nie będą jednak bezpieczne, gdy zostaną użyte w niewłaściwy sposób. Dlatego należy dokładnie zapoznać się z instrukcją użycia i nie podejmować samodzielnych prób odpalenia fajerwerków. Poszczególne modele różnią się między sobą techniką wystrzału. Improwizacja jest bardzo ryzykowna.

Jakie miejsce nada się na pokaz sztucznych ogni? Powinna to być duża, otwarta i odludna  przestrzeń, w której fajerwerki nie będą nikomu zagrażały ani przeszkadzały. Nad planowaną trasą przelotu petardy nie powinno być gałęzi drzew ani linii wysokiego napięcia.

Na bezpieczeństwo widzów pokazu ma wpływ także to, kto odpala sztuczne ognie. Przede wszystkim musi to być osoba, która ukończyła 18 lat. Nie może znajdować się pod wpływem żadnych używek (w tym alkoholu). Dobrze, aby osoba obsługująca fajerwerki zapoznała się z poszczególnymi modelami i instrukcjami przed pokazem.

Podsumujmy. Aby pokaz sztucznych ogni był bezpieczny pod każdym względem, potrzebne są: pozwolenie od wojewody, atestowane materiały pirotechniczne, otwarta niezaludniona przestrzeń i pełnoletnia trzeźwa osoba, która zapoznała się z instrukcją użycia poszczególnych fajerwerków.