Znaczenie regularnych wizyt kontrolnych z psem u weterynarza

Zwykliśmy traktować zwierzęta nieco „po macoszemu”, jeśli chodzi o opiekę medyczną. O ile pamiętamy o własnych wizytach kontrolnych i badaniach profilaktycznych – jest zresztą szereg kampanii, które nie pozwalają o nich zapomnieć – o tyle znacznie rzadziej fundujemy je swoim zwierzakom, a zazwyczaj reagujemy dopiero wtedy, kiedy zaczyna się dziać coś złego. Jakie korzyści przynoszą regularne wizyty z psem u weterynarza?

Jak często kontrolować zdrowie psa?

Każda wizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla zwierzaka duży stres. Niektóre z nich, jakby wyczuwając, co planuje właściciel, chowają się, aby uniknąć podróży do lekarza weterynarii i z reguły znoszą badania i zabiegi źle. Dlatego nie należy obarczać psa takim stresem zbyt często. Jeżeli zwierzak jest zdrowy i nie jest prowadzone leczenie, zupełnie wystarczająca będzie kontrola raz do roku. Z czym wiąże się wizyta kontrolna u weterynarza? Wykona on wszystkie niezbędne do oceny stanu zdrowia psa badania, a ponadto szczepienia, które zabezpieczą czworonoga na kolejny rok. Podczas wizyty lekarz powinien zastosować także profilaktykę przeciw insektom i pasożytom, aby pies był wolny od pcheł i „robaków”, które zajmują m.in. przewód pokarmowy, pogarszając stan zdrowia i przyczyniając się do późniejszego rozwoju chorób.

Co jest sprawdzane podczas wizyty?

Podczas dorocznej wizyty pies przechodzi serię gruntownych badań. Spora część z nich jest podobna do tych, jakie kontrolnie wykonuje się ludziom. Tak więc psa czeka osłuchanie serca, pomiary temperatury, pobieranie krwi i próbki moczu. Celem badań jest zapobieganie chorobom, a także ewentualne ich wykrycie we wczesnym stadium. Podobnie jak u ludzi, badania i analizowanie zmiany ich wyników w czasie pozwalają uniknąć  ciężkich schorzeń, jak m.in. cukrzyca, nowotwory, dysfunkcje układu pokarmowego czy rodnego. Jeżeli najbardziej podstawowe badania dają niepokojące wyniki, lekarz wykonuje dodatkowe, w zależności od potrzeb. Mogą to być np. USG lub bardziej szczegółowe badania krwi.

Podczas podstawowego badania morfologicznego sprawdzany jest poziom składników krwi. Podniesione stężenie leukocytów może wskazywać na stan zapalny; hematokryt ukazuje, czy pies nie ma anemii lub nie zbliża się do niej; poziom płytek krwi sugeruje jej zdolność krzepnięcia; ilość hemoglobiny wskazuje, czy krew przenosi odpowiednio dużo tlenu do każdej komórki psiego ciała. Oprócz tego sprawdzane są poziomy: cholesterolu, mikro- i makroelementów, glukozy i innych. Szeroką ofertę diagnostyczną ma np. 24h Lecznica Weterynaryjna.

Jak widać, badania te są bardzo podobne do tych, którym sami się poddajemy. Jedna wizyta na rok pozwala oszczędzić zwierzakowi cierpienia związanego z chorobą, a właścicielom – kosztów ich leczenia, które dalece przewyższają koszty profilaktyki.