Zegary sterujące oświetleniem w akwarium – czy warto?

W akwarium powinniśmy odwzorować mały skrawek środowiska naturalnego, w którym doba podzielona jest na dzień i noc. Jeżeli chcemy zapewnić rybom i roślinom optymalne warunki do życia, musimy naświetlać akwarium około 10-12 h dziennie. Najlepiej, jeżeli będziemy włączać i wyłączać oświetlenie o regularnych porach, możemy to robić automatyczne za pomocą zegarów sterujących oświetleniem akwarium.

Akwaryści, chcący posiadać piękne akwarium, muszą zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jest ono ważne nie tylko dla roślin, ale także dla zdrowia ryb. Przy odpowiednim systemie oświetlenia ryby szybciej się rozmnażają, są bardziej energiczne i odporne na choroby. Właściwe oświetlenie to nie tylko odpowiednia moc świetlówek, ale także określone godziny doświetlania.

Noc i dzień

Ryby, podobnie jak ludzie, mają cykl fizjologiczny, w którym następuje cykl nocny i dzienny. Jeżeli nie wyłączamy oświetlenia na noc, ryby stają się apatyczne, tracą kolor i odporność. Możemy zapobiec temu negatywnemu procesowi tworząc regularny cykl oświetlenia akwarium, którym możemy sterować ręcznie albo za pomocą specjalnego timera, czyli zegara sterującego. Przy planowaniu godzin pracy oświetlenia musimy pamiętać, że światło w akwarium powinno świecić nieco dłużej latem a krócej zimą.

Jeżeli chodzi o rośliny, to oświetlenie 24h na dobę co prawda wydłużyłoby czas trwania fotosyntezy, ale też w krótkim czasie doprowadziłoby do zaglonienia akwarium. Po drugie, w nocy rośliny produkują dwutlenek węgla, który potem jest im potrzebny w ciągu dnia do fotosyntezy.

Jak działa zegar sterujący oświetleniem?

Zegary sterujące to przeważne urządzenia typu włącz/wyłącz, które można programować według indywidualnego czasu ustalonego przez użytkownika. W zależności od urządzenia, możemy je zaprogramować na różne cykle pracy (dzienne, tygodniowe, roczne). Na rynku dostępne są urządzenia mechaniczne  i cyfrowe.

Zegar sterujący włącza i wyłącza oświetlenie o zaprogramowanej godzinie. Jeżeli mamy w akwarium kilka świetlówek, możemy sterować nimi oddzielnie, uruchamiając je o określonej godzinie, będziemy jednak do tego potrzebować zegara cyfrowego z odpowiednim programatorem.

Dzięki cyfrowym zegarom sterującym z programatorem, można stworzyć system oświetlenia akwarium działający przez 24 godziny na dobę. Taki, który nie będzie szkodził, np. stresował ryb i innych zwierząt. Zaprogramowany odpowiednio zegar sterujący może stopniowo włączać i wyłączać poszczególne świetlówki (np. co 15 minut), co pozwala płynnie przejść z ciemności w światło dzienne i na odwrót. Niektórzy akwaryści – dla odtworzenia naturalnych warunków – pozostawiają w akwarium bardzo słabe światło również w nocy (imitowanie światła księżyca i gwiazd). Stosowanie takiego programatora w akwarium pozwala zachować cykl słońca i stworzyć optymalne warunki do wzrostu roślin – wyjaśnia właściciel firmy z oświetleniem akwarystycznym  Aqua-Light

Zalety stosowania zegara sterującego oświetleniem

Plusów zegarów sterujących jest wiele. Po pierwsze, są niezwykle praktyczne, ponieważ sterują oświetleniem w akwarium podczas naszych wyjazdów. Po drugie, pozwalają stworzyć regularny cykl dnia i nocy. Po trzecie, dzięki nim oszczędzamy energię, ponieważ oświetlenie świeci dokładnie tyle godzin, ile potrzeba i nie ma możliwości, żebyśmy zapomnieli go wyłączyć. Zegary sterujące to skuteczny i praktyczny sposób na zapanowanie nad oświetleniem. Polecany jest wszystkim osobom, które chcą cieszyć się pięknymi rybkami i bujną, efektowną florą w akwarium.