Jak zdobyć uprawnienia do sterowania jachtem?

Zbliżający się sezon wakacyjny to dla wielu z nas moment, kiedy zaczynamy myśleć o charakterystycznym łopocie żagli na wietrze. Kto raz zakocha się w żeglarstwie, ten już nigdy nie przestanie kochać tej pięknej rozrywki. Jedni z nas żeglarstwo traktują jako sport, inni bardziej jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Po pewnym czasie zaczynamy myśleć o tym, by zdobyć uprawnienia do kierowania jachtem. Tylko jak to zrobić?

Patent żeglarza jachtowego

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, patent żeglarski konieczny jest do pływania jachtem żaglowym o długości kadłuba powyżej 7,5 m. Bez patentu możemy zatem popływać sobie laserem, finem czy Omegą. W dobrych wypożyczalniach jachtów można znaleźć bardzo wiele jachtów bez patentu. Żeby nimi pływać nie potrzeba żadnych uprawnień. Wystarczy tylko odbyć przeszkolenie w trakcie wydawania jachtu. Taka możliwość istnieje m.in. w wypożyczalni VIPJACHT w Giżycku. Po odbyciu przeszkolenia klient jest już w stanie samodzielnie pływać po mazurskich jeziorach.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie cała załoga musi mieć patent, by pływać zgodnie z prawem, ale przynajmniej jedna – która będzie pełniła funkcję sternika. Każdy, bez względu na doświadczenie i wiek, może zdobyć uprawnienia żeglarza jachtowego. Możemy wybierać wśród szerokiej oferty kursów, które proponują nam firmy w całym kraju, nie tylko w okolicach znanych polskich jezior. W ofertach możemy znaleźć kursy tygodniowe, dwutygodniowe, czy nawet rejsy szkoleniowe, które są ciekawą odmianą kursu. Na każdym kursie powinny być przeprowadzane zajęcia praktyczne i wykłady z teorii. Warto wcześniej przygotować się do części teoretycznej, by mieć pewność, że egzamin zaliczymy pozytywnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że w kursach mogą brać udział nawet osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z żeglarstwem – mówi nam przedstawiciel wypożyczalni VIPJACHT z Giżycka. Śmiało możemy więc posłać nasze dziecko na zorganizowany obóz żeglarski, nawet jeśli nigdy wcześniej nie żeglowało.

Inne stopnie uprawnień

Żeglarz jachtowy to pierwszy patent, który uprawnia nas do prowadzenia jachtów żaglowych o długości kadłuba do 12 m po wodach śródlądowych i wewnętrznych wodach morskich, a także po pozostałych wodach morskich w strefie do 2 mil morskich od brzegu, w porze dziennej. Drugi stopień to jachtowy sternik morski. Do 2012 roku według polskich przepisów istniał jeszcze patent pośredni – sternik jachtowy – jednak zostało to zmienione. Patent jachtowego sternika morskiego uprawnia do prowadzenia jachtów o kadłubie do 18 metrów po wodach morskich oraz do prowadzenia jachtów motorowodnych o kadłubie do 18 metrów. Trzeci, najważniejszy stopień żeglarski w Polsce jest kapitan jachtowy. Uzyskanie stopnia kapitana jachtowego jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu kapitana motorowodnego. Czym i gdzie może pływać kapitan jachtowy? – Mówiąc w dużym uproszczeniu, kapitan jachtowy może pływać czym chce i gdzie chce. Oczywiste jest jednak, że uzyskanie tego stopnia żeglarskiego nie jest proste i wymaga wielkiego doświadczenia na morzu. Warto się o to postarać, bo wyobraźmy sobie, że zamiast czarteru jachtu na Mazurach wybieramy czarter nad morzem i płyniemy na wycieczkę na drugi koniec Bałtyku.