Zbiorniki jedno i dwupłaszczowe. Porównanie

Nowoczesne zbiorniki jedno- i dwupłaszczowe produkowane są najczęściej z lekkich, ale bardzo wytrzymałych tworzyw i standardowo wyposażane w oprzyrządowanie do dystrybucji cieczy. Choć z zewnątrz zdają się być do siebie podobne, zasadnicze różnice w ich konstrukcji sprawiają, że znajdują zupełnie inne zastosowania. Gdzie sprawdzą się zbiorniki jednopłaszczowe, a w jakich sytuacjach niezbędne będzie zastosowanie modelu dwupłaszczowego?

Szczelne zbiorniki o bardzo dużych pojemnościach wykorzystywane są najczęściej w gospodarstwach rolnych i zakładach przemysłowych, gdzie służą do przechowywania paliw, nawozów oraz wody. To właśnie rodzaj magazynowanej cieczy determinuje konieczność sięgnięcia po zbiornik dwupłaszczowy zamiast tańszego rozwiązania jednopłaszczowego.

Charakterystyka i zastosowanie zbiorników dwupłaszczowych

Zbiornik dwupłaszczowy budują dwie ścianki (płaszcze), między którymi zachowana jest wolna przestrzeń. Takie rozwiązanie służy dodatkowemu zabezpieczeniu przed wyciekiem składowanej cieczy. W razie powstania nieszczelności na wewnętrznym płaszczu zbiornika ciecz zbiera się w komorze między dwiema ściankami. Podczas wyboru zbiornika dwupłaszczowego trzeba brać pod uwagę nie tylko jego ogólną pojemność, ale także objętość cieczy, możliwą do pomieszczenia pomiędzy płaszczami – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa MiM Mariusz Mańkowski.

Stosowanie zbiorników o konstrukcji dwupłaszczowej w niektórych sytuacjach jest wymagane prawem. Takie zbiorniki są np. niezbędne w przypadku składowania dużych ilości oleju napędowego, co służy zwiększeniu ochrony przeciwpożarowej obiektu oraz środowiska. W przypadku składowania oleju opałowego, co prawda można sięgnąć po zbiornik jednopłaszczowy, jednak w takiej sytuacji konieczne jest użycie dodatkowych zabezpieczeń w postaci wanny wychwytującej, co w ogólnym rozrachunku okazuje się nieopłacalne i mniej praktyczne.

Zbiorniki jednopłaszczowe i ich wykorzystanie

Konstrukcje jednopłaszczowe stosuje się w produkcji zbiorników na wodę pitną i deszczową oraz na nawozy płynne. Świetnym przykładem może być zbiornik AgriMaster producenta Kingspan przeznaczony do składowania i dystrybucji nawozów na bazie mocznika. Zbiorniki AgriMaster są odporne na korozyjne oddziaływanie składników nawozów, wyjątkowo szczelne, dobrze wyposażone i dostępne w szerokim zakresie pojemności (od 5000 do 27000 litrów). Co ważne, zbiorniki jednopłaszczowe można też łączyć ze sobą, tworząc w ten sposób systemy o jeszcze większych pojemnościach.

Podsumowując, zbiorniki dwupłaszczowe są niezbędne tam, gdzie planowane jest składowanie cieczy łatwopalnych i chemicznych, stwarzających potencjalne zagrożenie dla środowiska oraz bezpośredniego otoczenia. Zbiorniki jednopłaszczowe to dobre rozwiązanie do przechowywania wody, niektórych nawozów oraz innych substancji neutralnych.

śr. ocena 5 / głosów 4