Zastosowanie taśmy pakującej

Kiedy mówimy o taśmie pakowej, jako pierwsze na myśl przychodzą nam szare taśmy samoprzylepne, które można dostać w każdym sklepie papierniczym. To jednak tylko mały element oferty, którą kierują do nas producenci taśm. Ma ona o wiele więcej form i zastosowań, niż ta najprostsza. Jakie są inne rodzaje taśmy pakującej i do czego one służą?

Nie tylko pakowanie

Wbrew pozorom, taśmy pakujące nie służą wyłącznie do oklejania, ba! Istnieje wiele rodzajów taśm bezklejowych. A przynajmniej nie do pakowania paczek, nomen omen, taśmowego, w ilościach przekraczających tysiące paczek. Taśmy pakowe służą również do transportu maszyn, przedmiotów wielkogabarytowych i innych. Z jakimi rodzajami taśm możemy się spotkać?

  • Taśmy poliestrowe: jest to taśma pleciona z wielu cieniutkich włókien poliestrowych. Sprawdzają się w transporcie ładunków ciężkich, których waga przekracza nawet kilkanaście ton. Są odporne na działanie niskich i wysokich (nawet do 250 C) temperatur. Jest to taśma spinająca, niemożliwa do zastosowania w maszynach automatycznych.
  • Taśmy polipropylenowe: sprawdzają się przy zabezpieczaniu ładunków lekkich. Mają tę zaletę, że można je stosować w maszynach pakujących ręcznych, półautomatycznych i w pełni automatycznych. Istnieją modele taśm polipropylenowych o różnych stopniach elastyczności, co wynika z rodzaju technologii zastosowanej podczas produkcji.
  • Taśmy poliestrowe klejone wzdłużnie – starsza wersja taśm poliestrowych plecionych. Od wersji plecionej różni się ona tym, że elementem łączącym włókna nie jest osnowa, a duża ilość kleju. Ma ona kilka niedogodności, jak np. niemożność używania jej w urządzeniach półautomatycznych i automatycznych oraz nadmierna ilość kleju, który w wysokich temperaturach się rozpływa. Jest ona jednak w dalszym ciągu z powodzeniem stosowana.

…ale i reklama

Jednak taśmy pakowe to nie tylko zabezpieczanie paczek do transportu – to również element marketingu. Współcześnie wiele firm dystrybuujących taśmy pakujące oferuje możliwość wykonania dowolnego nadruku, np. napisu albo logotypu firmy na taśmie. Taki zabieg dodaje profesjonalnego wyglądu każdej paczce, opakowaniu, produkcie lub wystawie, na której się znajdzie. Swojego czasu jeden z producentów piwa zastosował w reklamie taśmę pakową z nadrukiem przypominającym taśmę policyjną, która była następnie używana na stoiskach i półkach w sklepach sprzedających to piwo. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem taśmy pakującej, na której znalazłoby się logo Twojej firmy lub jakikolwiek inny nadruk – warto zgłosić się do specjalistów, jak np. firma Vipak.