Zastosowanie rozdzielnic niskiego napięcia

System elektroenergetyczny zawiera w sobie wiele elementów, a jednym z nich są rozdzielnice niskiego napięcia. Nie każdy z nas ma wiedzę w tym temacie, z tego powodu warto przybliżyć zagadnienie ich zastosowania. Tym bardziej, że rozdzielnice są nowoczesnymi konstrukcjami, pozwalającymi na rozległe ich wykorzystanie.

Do czego służą rozdzielnice niskiego napięcia?

Głównym zadaniem rozdzielnic niskiego napięcia jest dostarczanie energii elektrycznej do odbiorników, do których są podłączone – mówi nasz rozmówca z firmy VER-TOM. Dzięki zapewnieniu należnych parametrów, odbiorniki te mogą pracować zgodnie z ich przeznaczeniem. Rozdzielnic służą zarówno do dostarczania, jak i rozdzielania oraz zabezpieczania urządzeń energetycznych.

W jaki sposób są zbudowane rozdzielnice niskiego napięcia?

Rozdzielnice zbudowane są z kilku podzespołów, a mianowicie z aparatury rozdzielczej, pomiarowej, a także sterowniczej, zabezpieczeniowej, jak również sygnalizacyjnej. Poszczególne układy wewnętrzne są ze sobą połączone. Ponadto, trzeba wskazać szyny zbiorcze, osłony i elementy izolacyjne oraz wszelkie konieczne konstrukcje mechaniczne. Rozdzielnice mogą być zasilane, w zależności od ich rodzaju, z góry, z boku bądź od dołu.

Zakres zastosowań rozdzielnic niskiego napięcia

Zastosowanie rozdzielnic niskiego napięcia jest bardzo szerokie. Wszystko z racji wykorzystanych w nich rozwiązań konstrukcyjnych, umożliwiających zaadoptowanie rozdzielnic do pracy w niemal każdych warunkach środowiskowych. W związku z tym mogą służyć nie tylko energetyce, ale także używane są w przemyśle. Mają też zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach biurowych. W celu ich prawidłowego działania, należy dopasować urządzenia odbiorcze do układu rozdzielnicy, aby zapewnić niezawodność pracy całego systemu.