Zastosowanie pomp wirowych

Pompy stanowią nieodłączny element systemów kanalizacji ciśnieniowej wszędzie tam, gdzie kanalizacja grawitacyjna, która opiera się na samoistnym spływaniu ścieków do zbiornika, nie ma zastosowania np. z powodu zbyt dużej odległości czy różnicy wysokości. Podstawowym elementem instalacji ciśnieniowej jest system pomp, wśród których wyróżniamy pompy wirowe. Czym dokładnie się one charakteryzują i do czego właściwie służą?

pompy wirowe

Czym charakteryzują się pompy wirowe?

Charakterystycznym elementem pomp wirowych – co sugeruje sama ich nazwa – jest wirnik ze specjalnie zaprojektowanymi łopatkami. Odpowiada on za wytworzenie wysokiego krętu cieczy w oparciu o dużą prędkość obrotową. Energia kinetyczna powstaje w efekcie działania silnika. Dzięki temu możliwe jest zasysanie medium na wejściu do pompy, co skutkuje utworzeniem się wysokiego ciśnienia i wypychaniem cieczy u wylotu.

Takie działanie pomp wirowych ma wiele zalet. – Mówi specjalista reprezentujący firmę INWAP, która zajmuje się produkcją przepompowni i pomp. – Są one wydajne, mają zwartą budowę i niewielki rozmiar, a przede wszystkim zapewniają efektywną, stabilną pracę. Wyróżniamy przy tym różne rodzaje pomp wirowych. Na rynku dostępne są modele wirowo-odrzutowe posiadające rozdrabniacz, a także wirowo-wyporowe, w których zastosowano wirnik ślimakowy.

Wyposażenie pompy w rozdrabniacz pozwala na mieszanie medium i jego napowietrzanie, co w znaczny sposób ogranicza nie tylko osadzanie się zanieczyszczeń, ale też ich gnicie, a co za tym idzie pozwala na redukcję emisji nieprzyjemnych zapachów. Są to zatem chętnie stosowane pompy wirowe do ścieków. Poza tym pompy wirowe dzielimy w zależności od kierunku przepływu cieczy, który może być np. odśrodkowy bądź ukośny.

Do czego służą pompy wirowe?

Dzięki zwartej konstrukcji, łatwemu użytkowaniu i wysokiej wydajności, pompy wirowe znajdują wiele zastosowań w szeroko pojętym przemyśle i budownictwie. Mogą one z powodzeniem pompować nie tylko wodę, np. opadową czy drenażową, ale również ścieki. Z tego powodu są one chętnie instalowane zarówno w przemysłowych systemach kanalizacji ściekowej, np. w fabrykach, przedsiębiorstwach oraz instytucjach i obiektach użytku publicznego, jak i w przydomowych pompowniach ścieków, nawet w warunkach bardzo intensywnej eksploatacji. Pompy wirowe mogą służyć do pompowania ścieków komunalnych, ale też w przypadku osuszania zalanych pomieszczeń, np. piwnic czy innych obiektów, takich jak wykopy. Poza tym pompy wirowe znajdują zastosowanie również w innych branżach, takich jak energetyka, rolnictwo czy górnictwo.

śr. ocena 5 / głosów 1