Zastosowanie płyt i arkuszy elastycznych

Płyty i arkusze elastyczne mają różne właściwości, w zależności od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i inne czynniki zewnętrzne dopasowane są do potrzeb odbiorcy, zgodnie z ich przeznaczeniem. Wyroby te wykorzystywane są nie tylko jako wykładziny w pomieszczeniach mieszkalnych i roboczych, ale także jako podkładki amortyzujące, uszczelniające i antywibracyjne.

plyty elastyczne

Podłogi z płyt i arkuszy elastycznych

Podłogi wykonane z gumy kojarzą się głównie z domowym linoleum, które wciąż cieszy się sporą popularnością ze względu na cenę i łatwą konserwację. To także podłogi specjalistyczne, które mają dłuższą żywotność i są odporne na różnego rodzaju substancje chemiczne. Arkusze i płyty są antypoślizgowe, dlatego sprawdzają się jako posadzki w halach produkcyjnych czy pomieszczeniach magazynowych. Wykorzystuje się również w warsztatach oraz pomieszczeniach gospodarczych, w stajniach, chlewniach czy oborach. Arkusze elastyczne wykorzystywane są także do produkcji wykładzin dywanowych i dywanów, by były one stabilne i nie ślizgały się na posadzce.

Elementy cięte i tłoczone

Z płyt elastycznych można produkować na przykład wycieraczki i tak zwane dywaniki samochodowe – podpowiada specjalista z firmy Larkis z Dobczyc.

Wykonuje się z nich maty antywibracyjne, które podkłada się pod różnego rodzaju urządzenia, które generują drgania. Maty jednocześnie amortyzują sprzęt i wyciszają jego pracę, ponieważ nie uderza on o stół warsztatowy. Podobnymi matami wykłada się często samochody dostawcze, by przewożony towar był bezpieczny i nie ulegał zniszczeniu. Arkusze można umieszczać także w szufladach, w których przechowujemy elementy, które mogłyby rysować ich wnętrze, na przykład narzędzia. Można z nich wykonywać wszelkiego rodzaju kurtyny i kołnierze zabezpieczające.

Drobne elementy

Z elastycznych płyt i arkuszy można wycinać dowolne kształty za pomocą wycinarki laserowej i wodnej. Wykonuje się z nich drobne podkładki pod meble i sprzęty. Można docinać także elementy uszczelniające o nietypowych kształtach i wymiarach. Przed zakupem arkusza warto się rozejrzeć, czy producent ma w swojej ofercie gotowe produkty z gumy, silikonu czy kauczuku, które spełniłyby nasze oczekiwania. Na stronie firmy Larkis na przykład, znajdziemy szeroki wybór wyrobów wytłaczanych oraz formowych, takich jak podkładki, płytki, amortyzatory, pierścienie, uszczelki i inne – więcej informacji znajdziemy tutaj. Klient może zamówić także wyroby własnego projektu, co jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy dużej ilości elementów do produkcji wyrobów własnych.