Zastosowanie plastiku

Plastik ma bardzo wiele zastosowań. Otacza nas ze wszystkich stron – jest na tyle powszechny, że jego obecność w naszych domach nie jest niczym dziwnym, a najczęściej wręcz pożądanym. Plastik ma bowiem wiele zalet, które wyróżniają go na tle innych surowców. Wielu z nas martwi jednak kwestia jego pozyskiwania. Na szczęście coraz większe znaczenie ma w tym względzie recykling.

zastosowanie-plastiku

Czym tak naprawdę jest plastik?

Plastikiem zwykłyśmy określać zdecydowaną większość tworzyw sztucznych – i słusznie. Jest to wprawdzie nazwa potoczna, ale obejmuje całe spektrum różnych surowców. Wyróżnia się je na podstawie wielu czynników, dzieląc najczęściej na elastomery i plastomery. Znajdziemy wśród nich wiele szeroko znanych tworzyw sztucznych, takich jak polietylen, polichlorek winylu czy polipropylen. I chociaż mają one wiele wspólnego, właściwości każdej z tych substancji są inne. Podobnie jest z ich pozyskiwaniem i kształtowaniem, a także recyklingiem.

Zajmujące się nim firmy, takie jak firma Recykler, działają w oparciu o szeroką wiedzę na temat rodzajów i sposobów obróbki plastiku. Jest ona niezbędna, by wykorzystać wszystkie zalety danego tworzywa. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zalet, które łączą się ze wszystkimi typami plastiku. Należy do nich przede wszystkim niewielka masa przy jednocześnie wysokiej wytrzymałości i dużej żywotności. Za pomocą plastiku z łatwością stworzymy dowolny kształt niezależnie od stopnia jego komplikacji, a każde tworzywo sztuczne można także dodatkowo zabarwić. Do niewątpliwych zalet plastiku należy także jego niska cena, zupełna wodoodporność czy brak przewodności elektrycznej.

Do czego wykorzystywany jest plastik?

Tworzywa sztuczne stosowane są do produkowania opakowań różnego typu, ale także rur, obudów, elementy wyposażenia wnętrz, listwy, poręcze, ramy okienne czy drzwi. Plastiki służą także jako dodatek do tapet izolacyjnych. Nie ma chyba urządzenia elektrycznego czy elektronicznego, które nie miałoby elementów plastikowych. Tworzywa sztuczne służą dodatkowo do produkcji różnego rodzaju folii, które swoje zastosowanie znajdują w bardzo wielu branżach – od rolnictwa po budownictwo.

Wiele włókien, z których produkowana jest obecnie odzież, również zawiera tworzywa sztuczne. Ich ogromną zaletą jest oczywiście cena – włókna syntetyczne są znacznie tańsze niż naturalne. Odpada także konieczność ich transportowania, bo wytwarzanie lub recykling plastiku może odbywać się zaraz obok hali produkcyjnej. Plastik daje ogromną ilość możliwości, a jego zastosowanie jest w zasadzie nieskończone – ważne jest jednak, by przy jego wykorzystaniu zadbać o względy ekologiczne. Elementy plastikowe rozkładają się nawet 1000 lat, dlatego po ich zużyciu czy zepsuciu koniecznie należy wyrzucać je do odpowiednich kontenerów – mamy wówczas pewność, że surowiec trafi do ponownego użytku.

śr. ocena 2.9 / głosów 635