Zastosowanie lasera wysokoenergetycznego w rehabilitacji

Nowoczesna rehabilitacja często wykorzystuje pionierskie urządzenia, które dzięki innowacyjnym technologiom skutecznie leczą i usuwają dolegliwości. Jednym z nich jest laser wysokoenergetyczny, który sprawdza się w stanach chorobowych mięśni, ścięgien oraz więzadeł. Kiedy konkretnie znajduje zastosowanie? Dowiedz się, na czym polega działanie lasera wysokoenergetycznego oraz jakie efekty daje terapia z jego zastosowaniem.

laser-wysokoenergetyczny

Jak działa laser wysokoenergetyczny?

Laser wysokoenergetyczny wykorzystywany do rehabilitacji wytwarza spójną wiązkę podczerwieni. Zależnie od długości i mocy fali, laser dociera na określoną głębokość – zazwyczaj od 810 nm do 980 nm. Podczas emisji wiązka lasera podnosi temperaturę tkanek, w stronę których jest skierowana (najczęściej jest to ok. 0,5°C).

Jeśli podczas zabiegu zostaną zastosowane dwie wiązki lasera o różnej mocy, możliwe jest dotarcie nawet do bardzo głębokich tkanek. Niektóre zabiegi laserem zapewniają dotarcie nawet na 6 cm pod powierzchnię skóry – podkreśla specjalista z Centrum Terapii Kręgosłupa z Wrocławia.

Urządzenie działając na żywe komórki wywołuje efekt fotochemiczny, który z kolei blokuje reakcje zapalne w naświetlanym miejscu. Dodatkowo, powstaje efekt fototermiczny, który przyspiesza transport tlenu i wartości odżywczych do komórek oraz efekt fotomechaniczny, który stymuluje drenaż limfatyczny. Warto podkreślić, że popularność zabiegów z użyciem lasera wysokoenergetycznego w rehabilitacji wynika także z tego, że terapia jest bezbolesna, nie ma skutków ubocznych oraz przynosi efekty już po pierwszym zabiegu.

Kiedy warto zastosować laser wysokoenergetyczny i jakie ma to efekty?

Laser wysokoenergetyczny to popularna metoda terapii, którą warto stosować w leczeniu zwyrodnień stawów i chorób skóry, po urazach mięśni, stawów i ścięgien, a także w bólach i skurczach mięśni.  Po tego typu zabiegach pacjenci potwierdzają, że bóle zmniejszyły się lub zniknęły całkowicie. Ponadto, zastosowanie lasera skutkuje ograniczeniem obrzęków oraz przyspiesza gojenie się uszkodzonych tkanek. Dodatkowo, z badań wynika, że dochodzi do regeneracji chrząstek stawowych oraz zmniejszenia stanów zapalnych.

Wskazania

Biostymulację laserem wysokoenergetycznym warto wykonać, gdy:

  • występują bóle kręgosłupa,
  • stwierdzono zapalenie stawów, zespół bolesnego barku lub naciągnięcie więzadeł,
  • pacjent ma łokieć tenisisty lub ostrogę piętową,
  • nastąpiło zerwanie mięśni,
  • pacjent boryka się z problemami dermatologicznymi.
śr. ocena 5 / głosów 7