Zastosowanie izolacji zimnochronnych

Sprawne funkcjonowanie niektórych instalacji jest ściśle powiązane z temperaturą. Są miejsca, gdzie wskazane jest zachowanie chłodu. Aby uniknąć ogrzania obiektów, które mają pozostać zimne, stosuje się izolacje zimnochronne. W odróżnieniu od izolacji ciepłochronnych mają one blokować przedostawanie się ciepła pod osłonę termiczną. Jakie jest zastosowanie izolacji zimnochronnych?

Dlaczego i jak izolujemy?

Izolacja to ogólna nazwa osłaniania czegoś przed szkodliwym wpływem z zewnątrz lub uciekaniem jakiegoś czynnika z wewnątrz. Możemy stosować nie tylko izolację termiczną, ale też np. akustyczną, jeżeli nie chcemy, aby dźwięk przenikał do wewnątrz lub wydostawał się na zewnątrz. Materiał, który jest wykorzystywany w tym celu – izolator – musi mieć określone właściwości. Jego budowa na poziomie cząsteczkowym musi utrudniać przenikanie niepożądanego czynnika.

Stosujemy izolacje zimnochronne, bo chcemy zachować niską temperaturę. Aby to osiągnąć, sięga się po materiały, których wskaźnik przewodnictwa cieplnego jest bardzo niski, takie jak np.: poliuretan, kauczuk czy polietylen. Dodatkowo na warstwę izolacyjną nakłada się płaszcz ochronny w postaci  blachy aluminiowej lub stalowej.

Gdzie stosuje się izolację zimnochronną?

Z izolacji zimnochronnej korzysta przede wszystkim cały chłodnictwo – zarówno na skalę przemysłową, jak i użytkową. Pozwala zachować pożądaną temperaturę, dzięki czemu oszczędza się energię, która musiałaby zostać użyta na stałe utrzymywanie chłodu. Zachowanie temperatury i idąca za tym oszczędność energii to nie jedyne zastosowanie izolacji zimnochronnej. Zapewnia ona także ochronę antykorozyjną.

Izolacji zimnochronnej wymagają m.in. instalacje i komory chłodnicze, zbiorniki, instalacje klimatyzacyjne oraz wentylacyjne. Są one stosowane w przemyśle chemicznym i petrochemicznym, spożywczym, stoczniowym, metalowym i wielu innych. Rozwiązania zimnochronne dedykowane tym branżom oferuje np. www.izoserwis.net.

Izolacje zimnochronne występują głównie w postaci otulin, mat i płyt. Otuliny mają kształt rurek i są stosowane do izolowania instalacji chłodniczych, grzewczych, sanitarnych i innych. Maty i płyty służą do ochraniania np. ciągów wentylacyjnych oraz obiektów i instalacji dużych rozmiarów, zbiorników czy armatury. Zakres temperatur, w jakich izolacje zimnochronne spełniają swoje zdanie, zaczyna się w okolicy -200 stopni Celsjusza, a kończy powyżej +100 stopni Celsjusza. Dokładna specyfikacja jest zależna od materiału izolującego, jego grubości, a także dodatkowych zabezpieczeń.