Zastosowanie etykiet i naklejek samoprzylepnych

Etykiety i naklejki samoprzylepne to nieodłączny element oznaczania różnego rodzaju produktów i opakowań. Mogą być używane jako nośnik informacji, ale również jako element dekoracyjny. Duża ilość dostępnych materiałów i różne formy, w jakich mogą być wykonane etykiety i naklejki sprawiają, że nadają się one do wykorzystania w niezliczonej ilości zastosowań. Trudno znaleźć towar, przy którym nie korzystano by z rozmaitych rodzajów naklejek.

Gdzie i do czego mogą być używane etykiety i naklejki samoprzylepne?

Możliwość umieszczania na różnych rodzajach podłoży etykiet i naklejek jest przydatna w wielu branżach związanych z produkcją, konfekcjonowaniem, pakowaniem i wysyłką różnych towarów. Jest powszechnie wykorzystywana również w działalności handlowej, a także w wielu zastosowaniach niekomercyjnych. W wielu przypadkach umieszczenie naklejki jest o wiele łatwiejsze, niż przygotowanie opakowania z odpowiednią treścią. Naklejki i przygotowane etykiety są o wiele tańsze niż całe pudełka lub plastikowe blistry. Ich wielką zaletą jest również to, że mogą być naklejone na niemal każdym podłożu: papierze, kartonie, tekturze, każdym rodzaju tworzywa sztucznego, a także metalu, drewnie oraz ceramice albo szkle – wyjaśnia przedstawiciel firmy Copio, która zajmuje się m.in. drukiem etykiet.

Naklejki i etykiety samoprzylepne mogą być wykorzystywane w wielu zastosowaniach. Nadają się do umieszczania na samych produktach, zarówno jako wymagane przez przepisy oznaczenie towaru, zawierające podstawowe informacje o jego składzie, producencie lub nazwie, jak i jako element marketingowy, z logotypem, atrakcyjną wizualnie grafiką czy wybranymi hasłami lub barwami. Można je wykorzystać również, jako dodatki reklamowe, np. przy promocji lub oferując dodatkowe korzyści.

Co ważne naklejki mogą być łatwo personalizowane. Można bez kłopotu przygotowywać krótsze serie na wyroby określonego typu czy zawierające różne odmiany kodów kreskowych czy QR kodów albo numerów.

Istotne jest również to, że naklejki i etykiety mogą być również umieszczane na opakowaniach zbiorczych lub transportowych. Taka forma dodatkowego znakowania jest tańsza i bardziej efektywna niż np. wykonywanie nadruków czy wręcz stosowanie wielu rodzajów opakowań.

Naklejki mogą być także wykorzystywane jako potwierdzenie przeprowadzenia konkretnych czynności na linii produkcyjnej. W wielu przypadkach informują np. o wykonaniu wymaganych testów, kontroli kompletności zestawu produktów czy o tym, że przeszedł on dodatkowe zabiegi. Często naklejki są również używane jako zabezpieczenie przed ingerencjami w wytwarzany produkt czy samo opakowanie i używane jako stickery lub plomby.

Bardzo często naklejek używa się jako uzupełnienia projektu wizualnego produktu. Są o wiele tańsze niż dodatkowe procesy związane z malowaniem, nierzadko też dają możliwość osiągnięcia efektów niemożliwych do uzyskania przy zastosowaniu innych technologii.

Rodzaje etykiet i naklejek samoprzylepnych

Naklejki i etykiety samoprzylepne to nie tylko wielość możliwych zastosowań, ale również bogactwo form i materiałów, z których mogą być wykonane. Dostępne są bardzo różne rodzaje papierów, które często mogą pełnić dodatkowe funkcje. Możliwy jest druk naklejek zarówno na papierach zwykłych, jak i odmianach powlekanych. Te ostatnie mogą mieć rozmaitą powierzchnię od matowej po błyszczącą. Wśród powlekanych papierów specjalnych można znaleźć takie, które dają możliwość kontaktu z produktami żywnościowymi, wytrzymują bardzo niskie temperatury albo są metalizowane.

Etykiety samoprzylepne mogą być również drukowane na wszelkiego typu foliach z cienkiego tworzywa. Mogą to być folie w różnych kolorach i z dodatkowymi efektami wizualnymi, np. błyszczące, przezroczyste lub mleczne. Dostępne są również folie nadające się na zabezpieczenia i plomby, np. kruszące się lub rozwarstwiające. Istnieje możliwość wykonania naklejek na foliach pokrytych różnymi laminatami z tworzywa sztucznego.

Poza rodzajem materiału naklejki i etykiety mogą różnić się także formą, w jakiej zostały wykonane. W zależności od potrzeb i planowanego sposobu wykorzystywania naklejek i etykiet samoprzylepnych oferowane są naklejki na papierze w arkuszach, szpulach oraz rolkach. Etykiety w arkuszach mogą się sprawdzić m.in. przy ręcznej aplikacji naklejek. Szpule zwykle są wybierane tam, gdzie naklejki umieszcza się automatycznie lub półautomatycznie, chociaż sprawdzą się również przy naklejaniu manualnym. Co ważne dla wygody użytkowników oferowane są zarówno nawoje zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Wielką zaletą naklejek jest to, że są oferowane w bardzo różnych wielkościach i kształtach. Możliwe jest nie tylko wycięcie dowolnego wzoru, ale również odpowiednie nacięcie powierzchni dla łatwiejszego odklejania poszczególnych fragmentów. Przy większych nakładach bardziej korzystne jest przygotowanie specjalnego wykrojnika o określonym kształcie. W przypadku zamówień małoseryjnych naklejki mogą być wycinane laserowo.

śr. ocena 0 / głosów 0