Zasady prawidłowej eksploatacji agregatu prądotwórczego

Agregaty są zastępczym źródłem energii elektrycznej, dbałość o efektywność i żywotność funkcjonowania tego urządzenia leży w interesie użytkownika, który powinien zapewnić mu prawidłową eksploatację i konserwację. Pamiętajmy, że od stanu technicznego agregatu zależy nie tylko funkcjonowanie podłączonych do niego odbiorników, ale też czas bezawaryjnego działania samego urządzenia. Jak prawidłowo eksploatować agregaty prądotwórcze?

agregat-pradotworczy

Zasady eksploatacji agregatów

Przed pierwszym włączeniem agregatu najważniejsze jest zapoznanie się z instrukcją obsługi dotyczącą bezpieczeństwa użytkowania, konserwacji, prawidłowego uruchamiania oraz terminami przeglądów technicznych i specyfiką danego sprzętu.

Generalną zasadą przy korzystaniu z agregatów jest przestrzeganie reguły, że zawsze przed włączeniem i wyłączeniem agregatu połączone z nim odbiorniki muszą być odłączone. Po drugie, żeby nie ryzykować zalaniem świecy zapłonowej lub podłoża oraz nie uszkodzić filtrów powietrza – należy zawsze ustawiać go na równej powierzchni w pozycji roboczej.

Nie wolno też bagatelizować obowiązku użytkowania agregatu na zewnątrz. Pamiętajmy, że w zamkniętych pomieszczeniach trzeba zainstalować trzpienie, wyrzutnie powietrza i  odprowadzanie spalin. Właściciel odpowiada również za obudowę, a w razie jej uszkodzenia, mogącego spowodować awarię, traci prawo do gwarancji – wyjaśnia nasz rozmówca z  wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent.

Kontrola paliwa

Poziom paliwa musi być regularnie sprawdzany, nie może spaść do minimum. Przy niskim poziomie trzeba uzupełnić zbiornik do wysokości szyjki wlewu. Jeśli agregat nie będzie używany dłużej niż miesiąc, trzeba opróżnić zbiornik z paliwa i gaźnik (tzw. wypalanie). To ważne, ponieważ paliwo podlega procesowi starzenia, co powoduje powstawanie osadu, który zagraża zapchaniem układu paliwowego.

Warto pamiętać o wymianie filtra powietrza, powinno się to robić co najmniej raz do roku, a przy intensywnej pracy agregatu nawet częściej. Fachowcy zalecają by przed każdym uruchomieniem agregatu sprawdzać czy jest w dobrym stanie.

Następna obowiązkowa czynność, to kontrola świecy zapłonowej. Jeśli zauważymy na izolatorze uszkodzenia czy pęknięcia lub świeca pokrywa się nalotem, trzeba ją od razu wymienić. Pamiętając przy tym, że urządzenie w trakcie wymiany musi być wyłączone.

Dopasuj moc agregatu

Specjaliści z wypożyczalni Ramirent podkreślają też, że w każdym przypadku ważne jest dopasowanie mocy agregatu prądotwórczego do podłączonych do niego urządzeń. Przed włączeniem agregatu trzeba zsumować moce odbiorników, które zamierzamy podłączyć i dodać do tego moc potrzebną przy włączaniu odbiorników tzw. prąd rozruchu, który jest różny dla poszczególnych urządzeń. Zasada jest prosta – agregat musi pokrywać całkowite zapotrzebowanie na moc, żeby uniknąć później zbędnych przeciążeń.

Jeśli brakuje nam wiedzy albo nie chcemy poświęcać czasu na wertowanie fachowej literatury, warto przed wypożyczeniem czy kupnem sprzętu skonsultować się pracownikami sklepu lub wypożyczalni, którzy chętnie udzielą nam wskazówek w tym temacie.

śr. ocena 5 / głosów 6