Zasady montażu wycieraczek

Wejścia do budynków to strefy szczególnie narażone na zabrudzenie, szczególnie w przypadku obiektów, w których występuje intensywny ruch pieszy. W takich miejscach konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranych wycieraczek, które ochronią posadzkę przed brudem i wilgocią z obuwia. Czym dokładnie charakteryzują się nowoczesne wycieraczki i co warto wiedzieć na temat ich montażu?

Nowoczesne wycieraczki – zalety i rodzaje

Rodzaj wycieraczki powinien być dobrany do specyfiki danego miejsca. Podczas gdy w obiektach mieszkalnych sprawdzą się tradycyjne maty osuszające niewielkich rozmiarów, które układa się bezpośrednio na posadzce, to w miejscach, w których panuje duży ruch pieszy warto sięgnąć po bardziej zaawansowane rozwiązania. W sklepach, biurach czy obiektach handlowych doskonale sprawdzają się trwałe i funkcjonalne aluminiowe wycieraczki systemowe. Mogą być to modele osuszające z wkładem tekstylnym, czyszczące wyposażone we wkład gumowy lub też osuszająco-czyszczące, łączące w sobie zalety obu rozwiązań. Warto przy tym pamiętać, że w celu zabezpieczenia podłogi przed kurzem, błotem, wilgocią i innymi zanieczyszczeniami, wystarczy nie tylko odpowiednio dobrać rodzaj wycieraczki, ale też prawidłowo ją zamontować.

Jak montować wycieraczki?

Dobrze zamontowana wycieraczka ochroni podłogę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, a także poprawi bezpieczeństwo osób wchodzących do budynku, zapobiegając ewentualnym poślizgnięciom. Prawidłowy montaż sprawi, że wycieraczka nie będzie się przesuwała i nie stworzy ryzyka potknięcia się o wystający czy zwinięty fragment. Sposób instalacji maty zależny jest od jej rodzaju. W ofertach renomowanych dostawców, np. w asortymencie fabryki wycieraczek UNIMAT z Poznania, znaleźć można zarówno modele przeznaczone do kładzenia bezpośrednio na posadzce, jak i wycieraczki systemowe wymagające specjalnego montażu. Ogromnym udogodnieniem są tu ramy systemowe. Produkowane z aluminium charakteryzują się wysoką wytrzymałością, wobec czego znakomicie sprawdzą się nie tylko wewnątrz obiektów, ale i przed obiektami. Umieszcza się je w specjalnie przygotowanych wpustach. Warto przy tym pamiętać, że wymiary ramy powinny być dopasowane do specyfiki wycieraczki. Jeżeli wpust jest zbyt głęboki, stosuje się masę samopoziomującą. W miejscach, w których woda, błoto i brud gromadzą się szczególnie intensywnie, warto sięgnąć po osadniki z odwodnieniem, które montuje się pod wycieraczką. Z kolei w przypadku konieczności umieszczenia wycieraczki bezpośrednio na posadzce można zdecydować się na specjalny próg najazdowy. Pamiętajmy, by sposób montażu wycieraczki był dostosowany do jej rodzaju oraz specyfiki danego budynku.

śr. ocena 5 / głosów 5