Zasady montażu drzwi wejściowych

Aby drzwi wejściowe właściwie spełniały swoją funkcję oraz prezentowały się estetycznie, niezbędne jest ich prawidłowe zamontowanie. Decydując się na samodzielny montaż, należy zawsze przestrzegać wskazówek oraz zaleceń producenta. Jest to istotne nie tylko dla prawidłowo przeprowadzonego montażu, ale przede wszystkim dla zachowania gwarancji. Jak zatem zabrać się za montaż drzwi wejściowych?

montaz-drzwi

Montaż ościeżnicy drzwi wejściowych – najważniejsze zasady

Zanim zabierzemy się za montaż, to warto wiedzieć, że warto kupować drzwi od uznanych producentów, takich jak np. firma Urzędowski – zapewni nam to łatwość w montażu, zgodność części oraz, w razie potrzeby, wsparcie serwisowe.

Najważniejsze w prawidłowym montażu drzwi wejściowych jest ich odpowiednie usytuowanie w ścianie: jeśli mamy ścianę jednowarstwową, to ościeżnica powinna zostać zamontowana w połowie grubości muru. W ścianie dwuwarstwowej natomiast powinna zostać osadzona możliwie najbliżej jej zewnętrznej krawędzi. Jeśli natomiast posiadamy ścianę trójwarstwową, to ościeżnica drzwi powinna zostać umieszczona w warstwie izolacji termicznej. Wymaga to jednak zastosowania specjalnej technologii montażu, gdyż niemożliwe jest zamocowanie ościeżnicy za pomocą samych kołków rozporowych.

Drzwi montowane w gotowym już otworze powinny zostać przymocowane za pomocą płaskowników i kołków rozporowych do konstrukcji muru. W przypadku montażu w trakcie budowy domu, ościeżnica powinna zostać natomiast zamontowana do kształtownika, do którego zamocowane są pręty lub płaskowniki spełniające rolę kotew wmurowanych w ścianę. Po montażu ościeżnicy zakładamy już tylko okucia i montujemy skrzydło drzwiowe – choć brzmi to prosto, to musimy pamiętać, aby miejsce okuć dokładnie zgadzało się z miejscem ich łączenia na drzwiach.

Montaż drzwi wejściowych – samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty?

Prawidłowo zamontowane drzwi dają nam gwarancję bezpieczeństwa oraz zapewniają najwyższy poziom izolacji termicznej i akustycznej. Montaż drzwi wejściowych nie jest zbyt trudny, ważne jednak, aby w trakcie jego prowadzenia ściśle stosować się do zaleceń producenta, które znajdziemy na ulotce dołączonej do zakupionych drzwi. Każde niedopatrzenie może prowadzić do powstawania tzw. mostków termicznych oraz spowodować problemy z otwieraniem i zamykaniem drzwi.

Montaż drzwi wejściowych jest bardzo podobny do montażu stolarki okiennej – w obu tych sytuacjach obowiązują podobne zasady, których należy ściśle przestrzegać. W razie braku doświadczenia, jeśli montujemy drzwi po raz pierwszy, wykonanie tej pracy warto zlecić specjaliście – pozwoli to nam uchronić się przed następstwami nieprawidłowo wykonanego montażu, który niestety dość często zdarza się amatorom.

śr. ocena 5 / głosów 5