Zasady eksploatacji samochodów z instalacją gazową

Kupując nowy samochód, jednym z dylematów kierowców jest wybór silnika: na benzynę czy LPG? Decydując się na drugą opcję, należy pamiętać, że największą rolę w satysfakcji z użytkowania takiego samochodu odgrywa odpowiednio dobrana, zamontowana i zestrojona instalacja gazowa. O tym, jakie są zasady eksploatacji samochodów z instalacją gazową, dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Zadbaj o solidny przegląd silnika

Samochody z instalacją gazową oznaczają niższe koszty tankowania dla ich właścicieli w porównaniu do aut zasilanych benzyną. Owa instalacja powinna być jednak prawidłowo zamontowana i właściwie zestrojona – najlepiej na hamowni podwoziowej. Warto jednak wcześniej zrobić porządny przegląd silnika. W tym celu należy udać się do profesjonalnego warsztatu samochodowego, który specjalizuje się w instalacjach LPG.

Specjaliści powinni przeprowadzić diagnostykę komputerową, zrobić analizę spalin oraz ewentualnie wymienić świece i przewody zapłonowe, a także kopułkę aparatu zapłonowego, palec rozdzielacza i filtr powietrza, mającego wpływ na skład mieszanki. Przy okazji można sprawdzić szczelność kolektora dolotowego i wydechowego oraz wszystkich przewodów podciśnieniowych pod maską.

Pamiętaj o podstawowych zasadach eksploatacji

Eksploatacja samochodu z instalacją gazową dotyczy również dbałości o nią na co dzień, a czynności zapewniające odpowiednią pracę instalacji LPG są identyczne jak w przypadku auta zasilanego benzyną. Warto zwracać uwagę na układ zapłonowy, ponieważ przy instalacjach gazowych zapłon może być trudniejszy, a gdy iskra jest za słaba, mogą wystąpić problemy z poprawną pracą silnika. Innym istotnym czynnikiem jest płyn chłodzący, odpowiedzialny za ogrzewanie autogazu. Należy utrzymywać go na odpowiednim poziomie – w przeciwnym razie można doprowadzić do zamrożenia reduktora. Poza tym, szczególną uwagę trzeba zwrócić na wybór stacji paliw, a co za tym idzie na jakość tankowanego gazu. Niskiej jakości paliwo może wpłynąć negatywnie na pracę instalacji gazowej i pogorszyć parametry silnika.

Wybierz odpowiedni warsztat i serwis samochodowy

Sama instalacja gazowa powinna być przeprowadzona w zaufanym warsztacie. Jednym z nich jest AG Centrum, który zapewnia m.in. montaż i serwis samochodowych instalacji gazowych, regulacje na hamowni podwoziowej, pomiary mocy 2WD i 4WD, chiptuning, wyłączanie filtrów DPF i FAP, wulkanizację, przechowalnię opon, diagnostykę oraz serwis bieżący (wymiana oleju, klocki, zawieszenie itp.).

śr. ocena 5 / głosów 5