Zasady doboru materiałów ściernych

Niektóre prace mające na celu wygładzenie powierzchni można wykonać samodzielnie. Potrzebne do tego są jednak odpowiednie materiały ścierne. Wybór właściwego uzależniony jest od wiedzy na temat ich rodzajów i przeznaczenia. Doradzamy czym kierować się przy wybieraniu materiałów ściernych.

Ustalenie rodzaju powierzchni

Zanim zaczniecie szukać odpowiednich materiałów, przy pomocy których wygładzicie daną powierzchnię, musicie wcześniej ustalić czego tak naprawdę potrzebujecie. Na początku konieczne jest określenie rodzaju danej powierzchni, którą chcecie poddać obróbce.

Miękkie powierzchnie należy szlifować twardą ściernicą, natomiast te twarde ściernicą miękką. Twarde ściernice stosuje się do szlifowania profilowego i zgrubnego, a także do szlifowania z zastosowaniem chłodziwa, a więc na mokro. Z kolei miękkie ściernice używane są do wygładzania wyrobów, które nie mogą mieć kontaktu z większymi ilościami wydzielającego się ciepła, a także do szlifowania powierzchni przerywanych i przedmiotów o dużej powierzchni – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę NORTECH.

Rodzaj ziarna

Jednym z ważniejszych parametrów, który należy wziąć pod uwagę podczas dobierania materiału ściernego jest rodzaj ziarna. Najczęściej stosuje się elektrokorund, idealny do obróbki stali, metali kolorowych oraz drewna. Natomiast takie materiały, jak szkło, tworzywa sztuczne, lakier czy kamień szlifować trzeba materiałem ściernym z ziaren węglika krzemu.

Materiały ścierne używane mogą być w obróbce ręcznej lub przy wykorzystaniu takich elektronarzędzi, jak wiertarki i szlifierki. Oznaczone są one numerami określającymi grubość ziaren (im wyższy numer, tym drobniejsze ziarna). Podczas dobierania wielkości ziarna trzeba wziąć pod uwagę rodzaj obróbki jaką macie zamiar wykonywać, a także oczekiwaną przez was docelową gładkość powierzchni.

Do obróbki stosuje się często różne granulacje, od większych ziaren, przez granulacje wyższe, aż do uzyskania pożądanego efektu. Warto starannie dobierać materiały pod względem ziaren, ponieważ ominięcie jednej granulacji może być powodem problemów z usuwaniem rys po niższej granulacji.

Pochodzenie i materiał

Materiały ścierne można podzielić także względem ich pochodzenia. Znaleźć można materiały:

  • naturalne (w tym diament, szmergiel, kwarc, krzemień i korund),
  • sztuczne (elektrokorund, węglik krzemu, diament sztuczny, węglik boru, borazon).

Do produkcji materiałów ściernych wykorzystuje się różne rodzaje spoiw trwale wiążących ziarna tych materiałów z materiałem podłożowym, którym może być papier lub płótno o odpowiedniej elastyczności i gramaturze. Do obróbki ręcznej zastosować wystarczy materiały ze spoiwem klejowym, jednak w przypadku obróbki maszynowej lepiej zdecydować się na materiały lepszej jakości, czyli np. z żywicami syntetycznymi.