Zasady bezpiecznego korzystania z gazów technicznych

Gazy techniczne, takie jak tlen, argon, acetylen, hel czy wodór to substancje powszechnie wykorzystywane w różnego rodzaju działalności gospodarczej. Używa się ich między innymi w produkcji, usługach oraz do wykonywania określonych procedur, takich jak spawanie czy cięcie metali. Dla zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy kluczowe jest zachowanie odpowiednich zasad korzystania z gazów.

gazy techniczne bezpieczne uzytkowanie

Sprawdź źródło

Odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z gazów technicznych rozpoczyna się już na etapie kupna. Gazy techniczne, niezależnie od ich rodzaju i przeznaczenia, powinny być nabywane wyłącznie u sprawdzonych, legalnie działających źródeł. Każda butla z gazem musi być oznaczona, na jej etykiecie konieczne powinna znaleźć się informacja o rodzaju gazu oraz źródle jego pochodzenia. Wysokiej jakości gazy techniczne znajdziemy m.in. w ofercie firmy Inter-Tech.

Przechowuj gaz w odpowiednich warunkach

Butle z gazami technicznymi powinny być przechowywane w pomieszczeniach odpowiednio do tego przystosowanych. Przede wszystkim temperatura w nich panująca powinna być nie wyższa, niż 35 stopni Celsjusza. Butle powinno się ponadto trzymać z dala od źródeł ciepła (minimalna odległość od najbliższego urządzenia emitującego ciepło wynosi 1,5 metra) oraz chronić przed nasłonecznieniem. Pomieszczenie do przechowywani butli powinno mieć zapewnione dobrą wentylację. Butle zawsze powinny być przechowywane zawsze w pozycji pionowej, zaworem do góry.

Dbaj o stan urządzeń

Niezależnie od tego, jakich urządzeń używamy do obsługi gazów technicznych – czy są to np. migomaty czy palniki acetylenowe – konieczne jest regularne sprawdzanie ich stanu technicznego. Kontrole takie powinny być wykonywane przez wykwalifikowanego specjalistę. Ponadto przy każdym użyciu urządzenia należy sprawdzić stan przewodów gumowych w poszukiwaniu między innymi załamań, zagięć, pęknięć czy przetarć. Każde uszkodzenie stwarza poważne zagrożenie dla nas oraz dla otoczenia.

Reaguj na wszelkie nieprawidłowości

Jeśli w trakcie pracy z gazem technicznym zauważymy jakieś nieprawidłowości, powinniśmy od razu przystąpić do działania. Gazy palne nasycane są substancjami zapachowymi, dzięki czemu od razu możemy poczuć ulatniający się gaz. Należy w takiej sytuacji natychmiast przerwać prace, zakręcić zawór na butli, otworzyć okno i wezwać serwis. Jeśli zawór uległ zniszczeniu, należy w miarę możliwości spróbować wynieść butlę poza pomieszczenie i wezwać pomoc – może nią być serwis dostawcy gazu lub inny wykonawca posiadający uprawnienia do wykonywania napraw. W pobliżu uszkodzone butli nie powinno być żadnych źródeł ognia.

śr. ocena 5 / głosów 3