Zalety i zastosowanie biurek na stelażach elektrycznych

O ergonomii stanowiska pracy prędzej czy później słyszał każdy z nas, chociażby na szkoleniu BHP. Smutna prawda niestety jest taka, że mało które biurko, przy którym spędza się przecież prawie jedną trzecią doby, spełnia wszystkie zalecane pod tym względem wymogi. Stąd długotrwały dyskomfort przekładający się na obniżenie nastroju i efektywności pracy. Biurka na stelażach elektrycznych zostały zaprojektowane jako rozwiązanie tego problemu.

Ludzie spędzający przed ekranem komputera po kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin dziennie, z czasem zaczynają się skarżyć na bóle pleców, karku, przedramion, niekiedy także nóg i oczu. O ile w tym ostatnim przypadku przyczyną jest długotrwałe skupianie wzroku na monitorze, o tyle pozostałe dolegliwości to kwestia utrzymywania zbyt długo jednej i tej samej pozycji ciała. Towarzyszący nam stale dyskomfort wpływa ujemnie na samopoczucie, satysfakcję i twórcze myślenie, nasza produktywność istotnie więc spada.

Najlepszym rozwiązaniem byłyby regularne ćwiczenia, nie zawsze jednak panują odpowiednie po temu warunki, poza tym nie każdy jest w stanie o tym pamiętać albo sobie na to pozwolić, zwłaszcza gdy do zrobienia pozostaje wciąż dużo pracy. Pod koniec lat 90. nad tym problemem pochylili się fińscy naukowcy. Efektem współpracy lekarzy, inżynierów i projektantów są biurka z elektryczną regulacją wysokości.

Zdrowie i wygoda

Można przy nich na przemian stać i siedzieć, a częste zmiany pozycji mają zbawienny wpływ na kręgosłup, krążenie krwi oraz pracę mięśni i stawów. Dowiedziono, że wydajność pracowników wyposażonych w takie biurka zwiększyła się co najmniej o 10 proc. – Cicha i płynna praca podnośników w połączeniu z łatwością obsługi sprawiają, że nie trzeba odrywać się od pracy, aby zmienić położenie ciała i tym samym odciążyć kręgosłup – mówi przedstawiciel firmy Dominova, mającej w ofercie tego rodzaju meble.

Niektóre modele wyposażone są w urządzenia emitujące w regularnych odstępach czasu sygnał dźwiękowy, który przypomina o zaleconej zmianie wysokości blatu, a także sterowniki zapamiętujące kilka jego pozycji. Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne pozwalają konfigurować biurko z poziomu telefonu czy komputera, a także generować różnego rodzaju wykresy i dane statystyczne.

Uniwersalne rozwiązania

Istnieje możliwość zakupienia osobno stelażu elektrycznego i blatu, obydwa zaś elementy występują w różnych wersjach kolorystycznych. Dzięki temu będziemy w stanie dostosować takie ergonomiczne biurko do wystroju każdego biura czy prywatnego gabinetu, zwłaszcza że wyposażone w regulowaną elektrycznie pionową kolumnę nogi można łączyć belkami o różnej długości, zależnie od preferowanego rozmiaru blatu. Niewymagające łączenia nogi pojedyncze mogą z kolei posłużyć chociażby jako mównica czy podstawa stolika pod projektor, kiedy to możliwość sprawnego regulowania wysokości ma szczególne znaczenie.