Zalety użytkowania pomp ciepła

Coraz więcej osób rozważa przejście z tradycyjnych kotłów i pieców na pompy ciepła. Udział tych zaawansowanych technologicznie urządzeń w ogrzewaniu budynków stale rośnie na całym świecie. Przyczynia się do tego z pewnością połączenie takich ich cech jak: wydajność, oszczędność, bezpieczeństwo i wygoda użytkowania oraz fakt, że jest to inwestycja proekologiczna.

Wydajność i oszczędność

Pompy ciepła wykorzystywane są do ogrzewania budynków oraz dostarczania ciepłej wody użytkowej. Jest to doskonała alternatywa dla ogrzewania gazowego, olejowego czy węglowego, zapewniająca niskie koszty eksploatacji. Pozwala uniezależnić się od zmiennych cen źródeł energii, takich jak: węgiel, drewno, gaz. Pompa wykorzystuje odnawialną energię z gruntu, powietrza lub wody. Do jej pozyskania potrzebuje zasilania elektrycznego. Przyjmuje się, że w wyniku doprowadzenia do układu pompy 1 kW energii elektrycznej, uzyskuje się ok. 4-5 kW energii cieplnej.

Pompy ciepła można instalować nie tylko w nowym budownictwie, ale także w już istniejących budynkach. Jest to doskonała alternatywa dla domostw, które nie mają możliwości podłączenia do sieci gazowej. Pompy sprawdzą się jako niezależny system grzewczy, ale także jako element sprawnego i ekologicznego systemu kilku źródeł ciepła, np. w połączeniu z kotłami, czy systemem fotowoltaicznym.

Wygodnie, bezpiecznie i eko

Instalacja pompy ciepła zapewnia niezwykły komfort użytkowania. Na etapie budowy nie musimy przejmować się takimi elementami, jak przyłącza do sieci gazowej, komin, czy miejsce składowania opału lub paliwa. W trakcie użytkowania nie musimy ładować opału, rozpalać ognia, czy czyścić pieca. Nie ma ryzyka wybuchu czy pożaru. Cała obsługa opiera się na właściwym ustawieniu regulatora i dostosowaniu pracy pompy do naszych potrzeb. Istnieje także możliwość zdalnego sterowania systemem, kiedy nie ma nas w domu. Jak mówi nasz rozmówca z firmy Metalik ze Stargardu, oferującej produkty i usługi z zakresu techniki grzewczej:

Możemy dostosować moc pompy do warunków panujących w domu i na zewnątrz. Zaprogramować ją tak, żeby maksymalnie grzała np. w nocy, kiedy prąd pobierany jest w niższej taryfie. Ciepło kumuluje się w buforze, a w dzień dom dogrzewa się tylko okresowo, przy spadkach temperatury. Możemy wyłączać pompę na czas naszej nieobecności i zwiększać temperaturę na powrót domowników. A w lecie możemy dzięki pompie chłodzić pomieszczenia.

Korzystanie z pompy ciepła nie powoduje emisji żadnych spalin. A w dobie walki ze zmianami klimatu, zanieczyszczeniami i ogólnie pojętą dbałością o naszą planetę, powinno być to dla nas priorytetem. Jeśli zdecydujemy się na instalację pompy możemy skorzystać z dofinansowania lub korzystnej oferty kredytowej na inwestycję proekologiczną.

Pompy ciepła przy odpowiedniej instalacji działają bezawaryjnie i sprawnie nawet kilkadziesiąt lat. Nadal są stosunkowo nowym rozwiązaniem, uważanym za tzw. alternatywne źródła energii, dlatego doradztwo i wykonawstwo w ich zakresie należy powierzyć doświadczonej firmie.

śr. ocena 5 / głosów 5