Zalety systemów odcinkowego pomiaru prędkości

Dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego stosuje się szereg narzędzi pomiarowych. Nowoczesne systemy automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wykorzystują m.in. klasyczne fotoradary, mobilne urządzenia montowane w pojazdach służb, takich jak Policja i ITD, urządzenia monitorujące przejazdy na czerwonym świetle oraz nowoczesne urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości.

Systemy odcinkowego pomiaru prędkości stosowane są w Polsce stosunkowo od niedawna, bo od 2015 roku – mówi specjalista z firmy Sprint, będącej liderem w branży Inteligentnych Systemów Transportowych.

Wcześniej rozwiązanie było testowane w wielu innych krajach, z bardzo dobrymi rezultatami. Przykładowo we Włoszech, wdrożenie systemu OPP dało skutek zmniejszenia o ponad połowę ilości wypadków śmiertelnych w ciągu pierwszego roku stosowania.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Urządzenia OPP są ważnym uzupełnieniem infrastruktury kontrolnej, służącej rejestrowaniu wykroczeń drogowych, związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości i działają zupełnie inaczej niż zwykłe fotoradary.

System odcinkowego pomiaru prędkości, wbrew nazwie, nie rejestruje bezpośrednio prędkości, z jaką porusza się pojazd. Zamiast tego wylicza ją na podstawie informacji o czasie, w jakim pokonany został dany odcinek drogi.

W tym celu wykonywane są dwa zdjęcia umożliwiające dokładną identyfikację pojazdu (kamera odczytuje tablice rejestracyjne). Pierwsze zdjęcie powstaje w momencie, kiedy pojazd wjeżdża na odcinek objęty pomiarem i drugie, kiedy go opuszcza. Na podstawie czasu, w jakim wykonane są oba zdjęcia, obliczana jest średnia prędkość jazdy.

Zalety odcinkowego pomiaru prędkości

Najważniejszą korzyścią wynikającą ze stosowania systemów odcinkowego pomiaru prędkości jest znaczna poprawa bezpieczeństwa na objętych nim odcinkach trasy. Urządzenia OPP, w przeciwieństwie do fotoradarów, wymuszają na kierowcach trwałe zmniejszenie prędkości.

Większość kierowców wypracowała sobie sposób oszukiwania starych systemów kontroli prędkości, polegający na gwałtownym zwalnianiem przed radarem i przyspieszaniem tuż za nim. W związku z tym jazda stawała się nie tyle bezpieczniejsza, co bardziej agresywna.

Systemy odcinkowego pomiaru prędkości zachęcają do spokojniejszej jazdy ze stałą, przepisową prędkością. Dodatkową zaletą takiej jazdy jest, obok oczywistej poprawy bezpieczeństwa, zmniejszenie redukcji spalin i zużycia paliwa. Zatem OPP sprzyjają nie tylko zmniejszeniu ilości wypadków drogowych, ale także ochronie środowiska.