Zalety pomp hydraulicznych

Pompy są jednym z najbardziej odpowiedzialnych elementów w układach hydraulicznych. Podnoszą ciśnienie cieczy na wyższy poziom lub przetłaczają ją z przestrzeni o niższym ciśnieniu do tej o ciśnieniu wyższym. Pod względem tego, w jaki sposób zostaje wytworzona różnica ciśnień, pompy dzielimy na wyporowe, o zasysaniu przerywanym i wirowe, o zasysaniu ciągłym. Wybierając odpowiednią pompę, zwracamy uwagę przede wszystkim na objętość roboczą, wydajność, ciśnienie oraz prędkość obrotową. Czym charakteryzują się pompy hydrauliczne i jakie są ich zalety?

Pompy zębate

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów pomp hydraulicznych są pompy zębate, które doskonale sprawdzają się w mniejszych i większych układach hydraulicznych. Te drugie stanowią część różnego rodzaju maszyn przemysłowych i rolniczych. Dzielimy je na pompy o zazębieniu wewnętrznym i zewnętrznym. Mechanizm pomp o zazębieniu wewnętrznym składa się z dwóch kół zębatych o jednakowych wymiarach, które ciasno osadzone są w korpusie. Koła wykonując ruch, zabierają ciecz z komory ssawnej i transportują je do komory tłocznej. Jest to rozwiązanie niemalże niezawodne, przede wszystkim ze względu na prostą, nieskomplikowaną budowę. Pompy o zazębieniu zewnętrznym różni się jedynie lokalizacją kół, używa się ich w pojazdach i maszynach, które pracują w układach hydraulicznych otwartego obiegu. Zębate pompy hydrauliczne znajdziemy na przykład w spycharkach, ładowarkach, ciągnikach, czy kombajnach.

Pompy tłoczkowe

Pompy tłoczkowe również pracują w obiegu otwartym, ale mają szersze zastosowanie – mówi nam przedstawiciel firmy Mechanizacja z Katowic. To najtrwalsze i niezawodne źródło mocy, które dodatkowo nie jest wrażliwe na wszelakie zanieczyszczenia.

Do zalet tego rozwiązania należy prostota instalacji i użytkowania. Pompy tłoczkowe są odporne na skoki ciśnienia, mogą pracować w wyjątkowo trudnych warunkach. Dzielimy je na kilka podtypów. Pompy jednostrumieniowe, których cieczą roboczą jest standardowy olej hydrauliczny, pompy tłoczkowe skośne, zminiaturyzowane oraz pompy tłoczkowe dwustrumieniowe, które są charakterystyczne dla wysokociśnieniowej hydrauliki, stanowią ekonomiczne rozwiązanie o długim okresie użytkowania.

Pompy łopatkowe

Pompy łopatkowe należą do grupy pomp wyporowych obrotowych. Element wypierający ciecz to płaskie łopatki, stąd ich nazwa. Umieszczone są one w przecięciach wirnika. Ich konstrukcja jest delikatna, wykorzystywane są przede wszystkim do pompowania gazów i czystych, samosmarujących cieczy. Ze względu na ich delikatność ciśnienie pracy nie może być duże. Pompy łopatkowe charakteryzują się cichym trybem pracy oraz niskim kosztem eksploatacji. Pompy łopatkowe występują w siłownikach, podnośnikach, prasach, czy obrabiarkach.

Warto wspomnieć, że stalowe pompy ręczne służą do zasilania urządzeń hydraulicznych, wyskokociśnieniowych. Zasilają np. praski hydrauliczne, przecinaki do prętów i lin stalowych, czy przecinaki nakrętek.