Zalety mat akustycznych samoprzylepnych

Maty akustyczne to niezwykle proste i praktyczne rozwiązanie. Maty akustyczne samoprzylepne zaś przez wzgląd na swoje właściwości dodatkowo ułatwiają montaż. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie – od samochodów poprzez obudowy komputerów na sprzęcie AGD kończąc. O tym, dlaczego warto je stosować, dowiesz się z naszego artykułu.

Szerokie zastosowanie

Maty akustyczne, podobnie jak panele akustyczne, mają za zadanie wygłuszać niepożądane przez nas dźwięki. Jednakże maty charakteryzują się dużo szerszym zastosowaniem.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, specjalista z firmy MCakustik, która zajmuje się sprzedażą profesjonalnych mat, paneli oraz pianek akustycznych:

Panele służą głównie do montażu ściennego, maty zaś mogą być montowane zarówno na ścianach (choć to zdarza się raczej rzadko), jak i podłogach. Stosuje się je także do wygłuszania części karoserii samochodowej takiej jak drzwi czy bagażniki oraz wyciszania pracy różnego rodzaju maszyn i urządzeń.

Praktyczne i estetyczne rozwiązanie

Maty akustyczne skutecznie wytłumiają dźwięki emitowane przez drgające elementy wykonane z blachy, gdyż skutecznie je usztywniają. Ponadto znacząco wpływają na wzmocnienie ich konstrukcji. Pośród dostępnych na rynku ofert, zdecydowanie godne polecenia są maty wykonane z wysokiej jakości bitumu. Materiał ten bowiem charakteryzuje się sztywnością, dużą wytrzymałością oraz wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Na potrzeby produkcji mat akustycznych samoprzylepnych bitum dodatkowo łączony jest z innymi rodzajami tworzyw. Zabiegi te mają na celu uzyskanie jak najlepszych właściwości.

Kolejną zaletą mat akustycznych, które wyposażone są w samoprzylepną powłokę jest łatwy i szybki montaż. Ponadto istnieje możliwość zakupienia mat akustycznych samoprzylepnych, które wyróżniają się elastycznością. Właściwość ta uzyskiwana jest dzięki specjalnej warstwie aluminium, którą są one powlekane. Aluminiowa warstwa ponadto umożliwia stosowanie mat w miejscach, w których panuje podwyższona temperatura.

Dostępne są również elastyczne maty akustyczne samoprzylepne, które pokrywane są ozdobną włókniną. Wówczas mogą one skutecznie wygłuszać niepożądane przez nas hałasy oraz estetycznie wyglądać. Łączą więc w sobie dwie najbardziej pożądane cechy, a mianowicie praktyczność i estetykę. Maty tego typu z powodzeniem mogą służyć do wygłuszania obiektów oraz przedmiotów, które stoją w widocznych miejscach. Sprawdzą się świetnie zatem w przypadku aut, obudów komputerów, sprzętu AGD oraz wentylatorów. Maty dostępne są w różnych rozmiarach, dobranie zatem odpowiedniego, nie stanowi najmniejszego problemu.

Jak widać, maty akustyczne samoprzylepne wyróżniają się wieloma zaletami. Odpowiednio dobrane i zamontowane mogą nam służyć długo i skutecznie.

śr. ocena 5 / głosów 5