Zalety i zastosowanie podłóg winylowych

Dzisiejszy rynek oferuje nam nieporównywalnie szerszy wybór materiałów do wykańczania pomieszczeń, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dotyczy to również materiałów podłogowych, wśród których coraz większą popularnością w ostatnich latach cieszą się podłogi winylowe. Jakie są zalety tego rozwiązania i dlaczego warto w nie zainwestować w naszym mieszkaniu?

podloga-winylowa

Czym jest podłoga winylowa?

Podłoga winylowa to najczęściej podłużne panele wykonywane z kilku cienkich warstw tworzywa sztucznego. Każda kolejna warstwa posiada inną funkcję, wyróżniamy w nich między innymi warstwę nośną, tłumiącą, dekor, czyli warstwę pokrytą deseniem (popularnie są podłogi imitujące panele drewniane) czy warstwę ochronną. Razem tworzą one materiał o bardzo niewielkiej grubości, zwykle 3 do 7 mm, odznaczający się stosunkowo wysoką miękkością i wieloma korzystnymi parametrami użytkowymi. Wysokiej jakości podłogi winylowe znajdziemy w ofercie firmy Melagu.pl.

Zalety podłóg winylowych

Podłogi winylowe posiadają wiele istotnych zalet. Wspomniana miękkość zapewnia między innymi wysoki komfort chodzenia – powierzchnia podłogi ugina się bardzo delikatnie pod ciężarem osoby, sprawiając, że chodzenie po niej jest bardzo przyjemne i nie męczy nawet przy chodzeniu na bosaka. Na elastycznej powierzchni nie pozostają również ślady wgnieceń, powstające np. po upadku ciężkich i ostrych przedmiotów. Ponadto winyl jest dobrym izolatorem ciepła, co sprawia, że od podłogi „nie ciągnie” zimnem tak jak w przypadku podłóg z płytek.

Wysokie bezpieczeństwo

Wiele czynników wpływa na to, że podłoga z winylu jest bezpieczna w użytkowaniu. Przede wszystkim posiada ona bardzo dobre właściwości antypoślizgowe, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach użytkowany przez dzieci, osoby starsze oraz niepełnosprawne. Ponadto winyl nie emituje substancji chemicznych, które stanowiłyby zagrożenie dla zdrowia i życia, i jest trudnozapalna. Dodatkowo jest antystatyczna i nie przyciąga kurzu. Dzięki temu stanowi bardzo dobry wybór do domów zamieszkanych przez alergików.

Wysoka trwałość

Mimo swej miękkości podłogi winylowe charakteryzują się bardzo dużą odpornością na różnego rodzaju czynniki mechaniczne – m.in. nie ścierają się szybko, nawet przy intensywnym użytkowaniu, co jest częstym problemem podłóg drewnianych. Jest ponadto odporna na wilgoć, detergenty i inne środki chemiczne używane w domach, m.in. kosmetyki, kawę, wino. Dlatego nie ma problemu doczyszczeniem zabrudzeń.

Estetyka

Dzięki odpowiedniego dekorowi podłoga winylowa jest w stanie skutecznie imitować podłogę drewnianą oraz inne materiały (np. płytki ceramiczne).

Zastosowanie podłogi winylowej

Podłoga winylowa może być z powodzeniem stosowana w niemal każdym pomieszczeniu domowym – salonie, sypialni, pokoju dziecięcym oraz kuchni i łazience. Bardzo chętnie jest również stosowana w pomieszczeniach obiektów użytkowych, handlowych i usługowych, m.in. biurach, sklepach.

śr. ocena 3.4 / głosów 50