Zalety elewacji z drewna

Drewno to materiał wykorzystywany w sztuce budowlanej od samych początków cywilizacji. Mimo, że z czasem do użytku weszło wiele innych tworzyw, a trendy w architekturze przechodziły bardzo dynamiczną przemianę, to drewno wciąż chętnie się stosuje, głównie w celach dekoracyjnych. Jednym z takich rozwiązań są drewniane elewacje. Jakie kwestie przemawiają za jego zastosowaniem w wykończeniu domu.

elewacja-z-drewna

Po pierwsze – estetyka

Nie da się ukryć, że drewno jest atrakcyjnym materiałem głównie ze względu na swoją estetykę – wykonana z niego elewacja prezentuje się bardzo elegancko, pozwala znakomicie wyróżnić budynek wśród okolicznej zabudowy. Jednocześnie pozwala stworzyć pewną nić łączącą nawet najnowocześniejszy budynek z tradycyjnymi wzorcami. To, jak będzie prezentować się elewacja z zależy przede wszystkim od tego, jakiego gatunku drzewa z którego zostanie pozyskany surowiec. Na polskim rynku największą popularnością cieszy się sosna oraz świerk, które rosną w tym rejonie powszechnie, przez to są tanie – ich drewno naturalnie posiada bardzo jasny odcień, jednak poprzez zastosowanie odpowiednich lakierów można go zmienić.

Po drugie – oszczędność energii

Drewno jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym, co oznacza, że wykonana z niego elewacja pozwala poprawić bilans energetyczny budynku. W zimie elewacja powstrzymuje ucieczkę ciepła z pomieszczeń, w lecie zaś nie nagrzewa się tak bardzo, jak inne materiały. Oznacza to, że zarówno ogrzewanie, jak i ewentualna klimatyzacja pochłania mniej energii, zaś mniejszy pobór energii to mniejsze wydatki. Nie dotyczy to jedynie tzw. elewacji wentylowanych.

Wysoka trwałość

Drewniana elewacja to wykończenie na długie lata – producenci tego rodzaju rozwiązań twierdzą, że odpowiednio zadbana elewacja zachowuje swój elegancki wygląd przez nawet 100 lat, szczególnie dotyczy to bardziej wytrzymałych gatunków drewna, takich jak dąb czy modrzew.

Warunkiem osiągnięcia takiego wyniku jest wykorzystanie do budowy elewacji drewna odpowiednio przygotowanego i posiadającego konkretne parametry techniczne, dotyczące m.in. wilgotności – wyjaśnia przedstawiciel firmy Ultrawood.

Wady elewacji drewnianych

Elewacje drewniane przy wszystkich swoich zaletach posiadają jedną istotną wadę – wymagają regularnej konserwacji. Jest to warunek utrzymania ich w nienagannym stanie i maksymalnego wydłużenia ich żywotności. Konserwacja pociąga za sobą oczywiście pewne koszty, tym większe, im większa powierzchnia drewnianej elewacji.

śr. ocena 5 / głosów 6