Zalety elektrycznych stelaży do mebli

Najważniejszą cechą mebli, bez względu na miejsce i sposób ich wykorzystania, jest oczywiście funkcjonalność. Zarówno sprzęty domowe, jak i te używane w pracy, muszą zapewniać użytkownikom wygodę. Największą ostrożność musimy zachować przede wszystkim wybierając te meble, które będą użytkowane najbardziej intensywnie. Czy zakup mebli na elektrycznych stelażach do biura to dobry pomysł?

Meble na stelażach z elektryczną regulacją cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów
– mówi specjalista z firmy  Miladesign. Biurka z możliwością zmiany pozycji blatu stanowią obowiązkowy element wyposażenia większości nowoczesnych przedsiębiorstw. Zastanówmy się, skąd tak duża popularność tego rozwiązania i czy mamy tu do czynienia z chwilową modą, czy trwałą zmianą w podejściu do aranżacji wnętrz biurowych.

Stelaż z regulacją wysokości – hit czy kit?

W historii meblarstwa nie brak pomysłów na udogodnienia, które zwyczajnie się nie sprawdziły. Producenci próbują przyciągać uwagę klientów, proponując rozwiązania, które wydają się innowacją, a tak naprawdę stanowią jedynie ozdobę, która okazuje się przeczyć podstawowym zasadom ergonomii.

Tak właśnie było z wysuwanymi spod blatu szufladami na klawiaturę komputera. Konstrukcja miała  pomagać w utrzymaniu porządku i oszczędzać miejsce na blacie. Efektem korzystania z niej okazało się jeszcze większe obciążenie kręgosłupa i wzrost ryzyka wystąpienia schorzeń układu ruchowego pracowników.

Na  przeciwległym biegunie leżą rozwiązania, których wdrożenie poprzedzono gruntownymi badaniami. Do takich należy właśnie biurko z regulowaną wysokością.

Pracownicy biurowi spędzają 1/3 doby siedząc. Jest to pozycja wymuszona, a więc niesie ze sobą ryzyko negatywnych następstw zdrowotnych. Rozmaite schorzenia kręgosłupa oraz innych elementów układu ruchowego nie należą do rzadkości, ale odpowiednie dopasowanie  stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb pracownika pozwala je znacznie ograniczyć.

Biurko o idealnej wysokości blatu nie istnieje. Dobór odpowiedniego poziomu powierzchni roboczej uzależniony  jest od wielkości i proporcji ciała użytkownika, a także pozycji, w jakiej przebywa przy biurku. Właśnie dlatego biurko na regulowanym stelażu jest znacznie lepszym pomysłem niż tradycyjne, ciężkie meble biurowe  z litego drewna lub płyty.

Mechaniczna i elektryczna regulacja  wysokości blatu

Zanim na rynku pojawiły się elektryczne stelaże do mebli, regulacja wysokości blatu musiała odbywać się mechanicznie. Takie podstawowe rozwiązanie wciąż jest dostępne dla klientów i często okazuje się wystarczające. Biurka z mechaniczną regulacją świetnie sprawdzają się w sytuacji, gdy z danego stanowiska korzysta zawsze ta sama osoba, która dodatkowo może pozwolić sobie na częste przerwy.

Nieporównywalnie większą swobodę daje jednak biurko regulowane elektrycznie. Zmiana wysokości odbywa się poprzez naciśnięcie guzika i trwa zaledwie kilka chwil. Jest to zatem doskonała  propozycja w sytuacji, gdy z jednego biurka korzysta na zmianę kilka osób (np. biuro obsługi klienta, call center itp.).

Stelaże z elektryczną regulacją zwykle zapewniają bardzo duży zakres zmiany wysokości blatu, co umożliwia zarówno pracę w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Błyskawiczne przejście z wysokości 600 mm do 1250 mm pozwala na szybką zmianę pozycji, co z pewnością docenią pracownicy, których obowiązki wymagają maksymalnej koncentracji i nieprzerwanej pracy przez wiele godzin.

Oprócz łatwości, z jaką odbywa się ustawienie wysokości blatu, meble z regulacją elektryczną i mechaniczną różnią się także ceną. Chociaż stelaże elektryczne są nieco droższe od swoich poprzedników, niewątpliwie stanowią inwestycję na lata, która zwróci się w postaci zadowolenia, a dzięki temu większego zaangażowania i wydajności pracowników.