Zalety bieżni treningowych

Bieganie cieszy się w ostatnich latach olbrzymią popularnością – z jednej strony jest sportem bardzo łatwym, który może uprawiać każdy zdrowy człowiek, a z drugiej strony bardzo rozwijającym kondycję i pozwalającym skutecznie zadbać o dobrą sylwetkę. Większość biegaczy, zarówno amatorów jak i zawodowców ma wyrobione zdanie na temat treningu na bieżniach, które spotkać można w każdej siłowni. W niniejszym tekście postaramy się przedstawić, jakie są zalety tych urządzeń.

Niezależność od pogody

Największym przeciwnikiem dla wielu biegaczy jest pogoda. Letnie upały i zimowe mrozy połączone z opadami śniegu skutecznie zniechęcają do jakiejkolwiek aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Niewiele jest w biegającej społeczności zawodników na tyle zdeterminowanych, by odbywać treningi niezależnie od warunków pogodowych i przygotowanych sprzętowo na każdą okoliczność. Wybierając trening na bieżni nie musimy jednak myśleć o pogodzie – o każdej porze roku możemy ćwiczyć w jednakowych, komfortowych warunkach. W dodatku nie potrzebujemy specjalnej odzieży takiej jak kurtki przeciwdeszczowe czy czapki, wystarczy zwykły strój sportowy i wygodne buty.

Mniejsze obciążenie dla organizmu

Bieganie, choć pozytywnie wpływa na kondycję organizmu, może nieść za sobą również negatywne skutki, np. bóle stawów wynikające z dużych obciążeń przy bieganiu po twardych chodnikach. Innym, mniej odczuwalnym, jednak wciąż istotnym czynnikiem jest zanieczyszczenie powietrza.

Podczas biegania zwiększa się zapotrzebowanie naszego organizmu na tlen, zatem bierzemy większe oddechy – wyjaśnia specjalista z firmy Bescomo Jeśli mieszkamy w mieście, wraz z powietrzem wdychamy całe masy zanieczyszczeń, np. spalin, które z czasem mogą stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem.

Bieganie na bieżni jest znacznie mniejszym obciążeniem dla naszego ciała – taśma bieżni amortyzuje kroki, podczas treningu nie jesteśmy narażeniu na zanieczyszczenia z otoczenia. Dużym zagrożeniem są również wszelkie nierówności w nawierzchni przy bieganiu na zewnątrz – problem ten nie istnieje jednak przy korzystaniu z bieżni.

Bezpieczeństwo

Bardzo poważnym problemem dla wielu osób, szczególnie kobiet, jest bezpieczeństwo podczas biegania po mieście. Znane są przypadki napaści na biegaczki i biegaczy podczas treningów, szczególnie wieczorowymi porami w gorzej oświetlonych okolicach, np. w parkach. Trenując na bieżni w siłowni lub w domu nie musimy się martwić takimi problemami.

Zróżnicowany trening

Ostatnia, lecz nie mniej ważna zaleta bieżni treningowych to fakt, że dzięki nim możemy w bardzo dokładny sposób zaplanować swój trening, np. jeśli chodzi o prędkość, dystans czy czas. Jest to znaczna przewaga nad treningami na zewnątrz, podczas których wiele osób nie czuje tak silnej motywacji, by dać z siebie wszystko. Jest to niezwykle istotne, jeśli zależy nam na stałym progresie.