Zakup czy wynajem – na jaką formę nabycia wózków widłowych się zdecydować?

Wózek widłowy to niezbędny element wyposażenia każdego magazynu i wielu sklepów wielkopowierzchniowych. Z jego pomocą możliwe jest sprawne, łatwe i bezpieczne przeprowadzenie prac załadunkowych i wyładunkowych. Firmy potrzebujące wózków mogą wyposażyć się w nie decydując się na jedną z kilku opcji finansowania zakupu lub korzystając z wynajmu. Która opcja jest bardziej opłacalna?

Zalety i wady kupna wózka

Wózek, podobnie jak wiele innych sprzętów wchodzących w skład wyposażenia firm, możemy nabyć na własność korzystając z różnych form finansowania. Znaczna większość przedsiębiorstw decyduje się na kredyt lub leasing. Obie mają swoje plusy i minusy, łączy jej jednak to, że po spłaceniu wszystkich rat stajemy się wyłącznym właścicielem urządzenia.

Takie rozwiązanie polecane jest przede wszystkim tym przedsiębiorstwom, dla których wózek jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia – wyjaśnia przedstawiciel firmy TM Service, specjalizującej się w wynajmie i sprzedaży wózków widłowych – Nawet po uwzględnieniu faktu, że kupując własny wózek sami ponosimy wszystkie koszty eksploatacyjne, zaś w kwocie kredytu i leasingu musimy opłacić również dodatkowe opłaty dla banku lub leasingodawcy, w dłuższej perspektywie czasowej wybór ten jest finansowo bardziej opłacalny, niż korzystanie przez ten okres ze sprzętu wypożyczonego. Ponadto na rynku znajdziemy wiele ofert sprzedaży wózków używanych, które choć są tańsze, mogą być na tym samym poziomie pod względem technologii stanu technicznego, co produkty prosto z fabryki.

Kiedy warto wynająć wózek?

Wynajem wózka to oferta, która może sprawdzić się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim skierowana jest ona do firm, które z powodu braku odpowiedniego zaplecza finansowego nie jest w stanie zakupić własnego wózka – wynajem pozwala przy relatywnie niskich kosztach przebrnąć trudny, początkowy okres działalności, by ugruntować pozycję i zarobić na własne wyposażenie. Drugą grupą odbiorców tej oferty są firmy, które na co dzień nie używają wózków – okazjonalny wynajem pozwala uniknąć konieczności zakupu własnego sprzętu. Może on być również ratunkiem w sytuacjach kryzysowych – np. kiedy nagła awaria posiadanego przez przedsiębiorstwo sprzętu spowalnia pracę. Zaletą wynajmu jest fakt, że odpowiedzialność za stan techniczny wózka w pełni spoczywa na jego właścicielu, czyli firmie wynajmującej – korzystając z tej usługi nie musimy martwić się serwisowaniem urządzenia.

Co wybrać?

Jak widać oba rozwiązania mają swoje zalety i wady – wynajem jest tańszy, ale tylko przez pewien czas. Kupno jest bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie czasowej, jednak nakłada na nas dodatkowe obowiązki związane z konserwacją pojazdu. To, którą opcję wybierzemy powinno być uwarunkowane naszymi potrzebami i możliwościami finansowymi.

śr. ocena 5 / głosów 6