Jak zabezpieczyć towar przewożony w pudełkach kartonowych

W pudłach kartonowych codziennie przewożonych jest setki tysięcy przedmiotów – nie tylko produktów przeznaczonych na sprzedaż, ale również przesyłek pocztowych, używamy ich również w czasie przeprowadzki. Są one lekkie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe, pozwalają w łatwy sposób przenosić i porządkować przewożone rzeczy tak, by zajmowały jak najmniej miejsca. Ważne jest jednak zadbanie o to, by ich zawartość w trakcie przewozu również nie uległa zniszczeniu. O czym powinniśmy pamiętać przy pakowaniu pudeł przeznaczonych do transportu?

Po pierwsze – przygotuje odpowiedni karton

O tym, czy nasz towar dojedzie w całości na miejsce przeznaczenia, w dużej mierze decyduje to, czy zapakujemy go do odpowiedniego pudełka kartonowego. W tej kwestii należy brać pod uwagę kilka czynników, między innymi:

  • Wielkość pudełka – przy doborze wielkości pudełka powinniśmy kierować się nie tylko wielkością towarów, które zamierzamy przewieźć, ale również ich ciężarem. Ogólna zasada jest prosta: im cięższy przedmiot, tym mniejsze powinno być pudełko, do którego go umieszczamy. Przykładowo: tkaniny takie jak firany czy pościel możemy umieścić w pudełku większym, podczas gdy przedmioty ciężkie, takie jak książki pakujemy do pudełek mniejszych. Uzasadnienie jest bardzo proste – po pierwsze łatwiej będzie nam takie pudła nosić, po drugie zaś będą one mniej narażone na zniszczenie.
  • Rodzaj kartonu – współczesny rynek oferuje nam pudełka wykonywane z najprzeróżniejszych rodzajów kartonu. Różnią się one między sobą między innymi grubością czy ilością i jakością zastosowanych warstw. Wszystko to ma niezwykle duży wpływ na wytrzymałość pudełka – tłumaczy przedstawiciel firmy Zapakujemy.pl.
  • Wykrojenie pudełka – pudełka kartonowe możemy podzielić na kilka rodzajów, w zależności od tego, jak zostały wykonane. Największą popularnością cieszą się pudełka klapowe, które są tanie, a po użyciu można je rozłożyć i schować nawet między ścianą a meblami. Jednakże nie nadają się one do przewożenia wszystkich rodzajów produktów. Do rzeczy delikatniejszych, takich jak naczynia, polecane są pudełka wykrojnikowe, posiadające przegródki oddzielające od siebie poszczególne przedmioty. Dzięki temu nie będą się one obijać o siebie podczas transportu.

Po drugie – zadbaj o odpowiednie wypełnienie pudełka

Kolejną kwestią jest odpowiednie usztywnienie pudełka, tak by w minimalnym stopniu narazić jego wnętrze na zgniecenie. W przypadku przedmiotów o dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, np. książek, nie musimy się zbytnio martwić – wystarczy ułożyć je tak, by jak najbardziej wypełniały wnętrze pudełka. W przypadku obiektów delikatniejszych, jak na przykład wspomniane naczynia czy ozdoby z kruchych materiałów konieczne jest zastosowanie dodatkowych elementów takich jak separatory czy narożniki. Wykonane mogą być one z tektury, styropianu lub pianki. Ich zadanie to przejmowanie na siebie siły czynników mogących powodować uszkodzenia zawartości pudełka. Wolne przestrzenie możemy wypełnić również granulatem styropianowym lub specjalnym woreczkami wypełnionymi powietrzem.