Wyposażenie dodatkowe hal stalowych. Przegląd rozwiązań

Nowoczesne hale stalowe optymalizowane są pod kątem indywidualnych potrzeb inwestorów. To przede wszystkim hale produkcyjne, magazynowe, logistyczne, handlowe, targowe, a także hale sportowe, hale dla rolnictwa i hale specjalnego przeznaczenia, na przykład obiekty, w których znajdują się biura. Co warto wiedzieć o nowoczesnych halach stalowych i dodatkowych rozwiązaniach, które oferują ich projektanci i wykonawcy?

Kilka słów o konstrukcji nowoczesnych hal stalowych

Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się projekty hal stalowych, które są skręcane z prefabrykowanych elementów za pomocą atestowanych połączeń śrubowych bez stosowania spawanych połączeń montażowych. Ze stalowych prefabrykatów powstaje szkielet budynku, najczęściej w układzie słupowo-kratowym lub słupowo-ryglowym. Obudowy ścian hal stalowych mogą być wykonywane na przykład z płyt warstwowych wypełnionych termoizolacją z poliuretanu, wełny mineralnej, czy styropianu. Inna opcja: obudowa typu blacha trapezowa – wełna mineralna – blacha trapezowa. Płyty z izolacyjnym rdzeniem mogą być także wykorzystywane jako obudowa dachów hal stalowych.

Dodatkowe wyposażenie hal stanowych w zależności od potrzeb

Hale stalowe, w zależności od ich przeznaczenia oraz oczekiwań inwestora, mogą być wyposażane różne elementy dodatkowe. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Profix z Krakowa, w większości hal stalowych montowane są drzwi, bramy, a często także okna, czy świetliki dachowe. Praktycznie żaden obiekt nie obejdzie się także bez systemu rynnowego, który sprawnie będzie odprowadzał wodę deszczową z dachu. Do dodatkowego wyposażenia hal stalowych możemy zaliczyć także doki załadowcze, czy klapy dymowe. Jeśli jest taka potrzeba, w hali stalowej możemy zamontować również instalacje przeciwpożarowe, czyli na przykład:

  • system sygnalizacji pożaru SAP – urządzenia, które wykrywają pożar i uruchamiają inne elementy instalacji przeciwpożarowej,
  • instalacje tryskaczowe – stałe, automatyczne urządzenia gaśnicze, które mają też za zadanie zapobieganie rozprzestrzenianiu się płomieni,
  • instalacje mgły wodnej i instalacje pianowe, których zadanie jest podobne do omówionego powyżej,
  • instalacje hydrantowe, które uruchamiamy w razie potrzeb.

Warto też wspomnieć o wyposażeniu dodatkowym hal stalowych, jakim są instalacje pozwalające odzyskiwać i pozyskiwać energię. To coraz popularniejsze instalacje solarne, instalacje gruntowego wymiennika ciepła, czy rekuperatory. Coraz świadomiej podchodzimy do kwestii zużywania energii elektrycznej i staramy się wykorzystywać rozwiązania, które nie tylko pomagają nam zaoszczędzić na kosztach prądu, ale i pomagają w ochronie środowiska.

śr. ocena 5 / głosów 5