Jak wymienić szybkę w telefonie ?

„Bez telefonu jak bez ręki” – tak można podsumować nasze przywiązanie do smartfonów. Te niewielkie urządzenia to źródło rozrywki, narzędzie pracy i duże udogodnienie; za pomocą telefonu nie tylko się komunikujemy, ale też słuchamy muzyki, przeglądamy Internet, robimy zakupy. Niestety jak każda rzecz, telefony również się psują , a najczęstszą usterką jest pęknięta szybka. Jak ją naprawić?

Samodzielna naprawa szybki

Uszkodzona szybka przytrafia się niezwykle często, czy to na skutek upadku telefonu, czy poprzez porysowanie kluczami. Na szczęście obecnie wymiana zepsutej szybki nie jest problematyczna, a to za sprawą konstrukcji nowoczesnych smartfonów. Współczesne telefony komórkowe posiadają bowiem najczęściej warstwowy ekran, w którego skład wchodzi wyświetlacz, digitizer, czyli moduł dotykowy, a także warstwa wierzchnia, czyli szybka. Niejednokrotnie zdarza się, że po uszkodzeniu ekranu telefon wciąż działa bez zarzutu: prawidłowo wyświetla obraz i reaguje na dotyk. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze zbitą szybką. Taką usterkę można naprawić samodzielnie – potrzebne do tego części znajdziemy w sklepach i na aukcjach internetowych. Jeśli usterka jest bardziej wymagająca i konieczna jest wymiana digitizera lub całego wyświetlacza, to takie gotowe moduły również zakupimy w sieci. Trzeba jednak zaznaczyć, że wymiana tych części wymaga ogromnej precyzji. Należy bowiem rozmontować cały telefon, odłączając baterię i wszelkie układy z elektroniką. Następnie – jeśli wymieniamy samą szybkę – trzeba ją oddzielić od ekranu, rozłączając wyświetlacz i ekran dotykowy. Posługując się specjalnym klejem wstawiamy nową szybkę, uważając, by nie pozostawić pęcherzyków powietrza i zabrudzeń na ekranie. Później trzeba jeszcze prawidłowo zamontować kolejne układy i złożyć telefon.

Wymiana szybki w serwisie

Wygodniejszym, a często też tańszym rozwiązaniem będzie oddanie uszkodzonego telefonu do serwisu. Dlaczego?

Samodzielna wymiana szybki wymaga umiejętności i doświadczenia. – Tłumaczy pracownik serwisu GSM Magic Phone w Warszawie. – Niejednokrotnie takie domowe naprawy kończą się poważniejszymi uszkodzeniami telefonu, a czasem jego całkowitym zniszczeniem. Nieumiejętne oddzielenie szybki od panelu dotykowego, uszkodzenie ramki, naruszenie podzespołów smartfonu – to częste konsekwencje samodzielnej wymiany szybki. Nieraz też okazuje się, że po zdawałoby się dobrze przeprowadzonej wymianie, nowy ekran po prostu nie reaguje na dotyk i źle wyświetla obraz. Naprawa telefonu w serwisie może się więc okazać bardziej opłacalna, tutaj bowiem możemy liczyć na kilkumiesięczną gwarancję na naprawiony moduł. Pracownicy serwisu dysponują odpowiednimi narzędziami, np. podgrzewaczami  i lampami do kleju, posiadają też doświadczenie w usuwaniu podobnych usterek. Profesjonalna naprawa potrwa więc krótko, a jej rezultat będzie satysfakcjonujący dla użytkownika.