Wykonanie instalacji elektrycznej na potrzeby imprezy plenerowej

Organizacja imprezy plenerowej to zadanie trudne pod każdym względem. Wymaga głęboko przemyślanego planu oraz niemałych umiejętności związanych z jego realizacją. Większość dużych imprez plenerowych nie może obyć się bez odpowiedniego sprzętu – między innymi nagłaśniającego – ten natomiast zasilany jest zwykle przez prąd elektryczny. Jego pozyskanie na potrzeby imprezy wymaga zdobycia stosownego pozwolenia i utworzenia tymczasowego przyłącza we własnym zakresie.

impreza-plener

Skąd wziąć prąd na imprezę plenerową?

Większość imprez plenerowych nie może obyć się bez prądu. Większość urządzeń, które będą wykorzystywane na miejscu wydarzenia, potrzebuje elektryczności do działania. Niezależnie od tego, czy organizujemy koncert, imprezę kulinarną, wesele czy loterię, zasilanie będzie nam niezbędne. Przygotowania warto zacząć od wypisania stosownego wniosku. Jego kształt oraz czas odpowiedzi zależy od dostawcy energii elektrycznej, do którego instalacji będziemy się podłączać – oczywiście tymczasowo. Takie tymczasowe przyłącze będziemy musieli jednak zorganizować we własnym zakresie, co wymagać będzie kilku dodatkowych elementów – w tym rozdzielnic elektrycznych oferowanych m.in. przez firmę Elgat Sp. z o.o., w której katalogach znajdziemy wszystkie rodzaje rozdzielnic o różnych możliwościach, dzięki czemu z pewnością znajdziemy urządzenie idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Innym sposobem na zorganizowanie prądu na imprezie plenerowej jest kupno i uruchomienie własnego agregatu, co także wymagać będzie odpowiedniego poprowadzenia przewodów oraz urządzeń wchodzących w skład instalacji (np. wspomnianych rozdzielnic elektrycznych).

Sposób na „wypożyczenie” prądu na czas imprezy

Organizując imprezę plenerową, prądu będziemy potrzebowali tylko na jakiś czas – rzadko więcej niż kilka dni. Nie ma zatem potrzeby organizowania stałego przyłącza do sieci elektrycznej, które poza czasem imprezy będzie po prostu nieużywane. Wiąże się to ze zwiększonymi kosztami tworzenia stałej instalacji oraz późniejszą koniecznością jej opłacania. Musimy zatem znaleźć sposób na „wypożyczenie” prądu na czas imprezy. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu na czele z rozdzielnicami elektrycznymi szybko wykonamy tymczasową instalację elektryczną. Dodatkowy wydatek na osprzęt oraz pomoc fachowca‐elektryka wynosi zwykle ponad tysiąc złotych, na co warto się przygotować. Wiele zależy tutaj oczywiście od użytego sprzętu, odległości od najbliższego źródła prądu oraz przeszkód, które znajdą się na drodze poprowadzonych przewodów – jeśli będzie ich dużo, koszt przyłącza tymczasowego znacznie wzrośnie.