Wycena nieruchomości przed wizytą u notariusza

Wyceną nieruchomości nazywamy postępowaniem mającym na celu określenie wartości obiektu wystawianego na sprzedaż – domu, lokalu mieszkalnego bądź użytkowego. Dokonać takiej wyceny można na kilka sposobów, przy czym zawsze należy kierować się czynnikami decydującymi o faktycznej wartości nieruchomości.

Wycena przez rzeczoznawcę

Cena nieruchomości może zostać określona przez rzeczoznawcę, którego znaleźć można przez stronę Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury w zakładce Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych, jednak nie jest to niezbędny warunek wystawienia takiego zaświadczenia – do wyceny możesz użyć danych rynkowych, na podstawie średnich cen nieruchomości w Twojej okolicy. Należy przy tym pamiętać, że przybliżone ceny są bardzo często zawyżone, a wycena nieruchomości jest kluczowa dla wysokości późniejszych wysokości podatków. Właśnie dlatego prawidłowością wyceny może interesować się urząd skarbowy.

Wycena przez Internet

W dobie powszechnej cyfryzacji istnieje oczywiście wiele możliwości wyceny nieruchomości, jak choćby na specjalnie w tym celu stworzonych portalach w Internecie, należy jednak pamiętać o ryzyku dodatkowego podniesienia ceny przez właściciela, biorącego pod uwagę np. wyższy standard mieszkania lub domu, niż podobnych z okolicznych ogłoszeń.

Należy bezwzględnie pamiętać, że to nie kancelaria notarialna podejmuje się wyceny nieruchomości, jednak z ustaloną ceną (ustaloną uprzednio przez rzeczoznawcę lub samodzielnie) należy zgłosić się do kancelarii. Jest to niezbędne, by otrzymać akt notarialny.

Ważne elementy wyceny

Wiele czynników determinuje wartość nieruchomości, nie tylko jej wielkość. Lokalizacja budynku, jego stan, przeprowadzone prace konserwacyjne i remontowe, a także coraz częściej energooszczędność – wszystko to jest istotne przy ustalaniu wartości nieruchomości. Nie bez znaczenia pozostają takie aspekty jak rok postawienia budynku oraz materiały użyte do budowy.

Jest rzeczą oczywistą, że dużo wyższą cenę osiągnie nieruchomość o zbliżonym lub takim samych stanie w centrum Łodzi, niż np. w centrum mniejszego miasta, np. Zgierza, jednak nie jest to jedyny i decydujący czynnik, którym powinien kierować się wyceniający. Warto też zwrócić uwagę na tak złożoną kwestię jak bliskie sąsiedztwo. Czy jego brak to wada, czy jednak zaleta? – mówi notariusz Waldemar Jeziorski.

Dostępność do głównych węzłów komunikacyjnych czy lokali usługowych – wszystko to powinno mieć wpływ na wycenę nieruchomości, podobnie jak poziom hałasu. Wartość nieruchomości przeznaczonej do zamieszkania powinna być na pewno niższa, gdy w okolicy znajduje się korytarz powietrzny (droga lotnicza), stacja PKP, albo okna budynku zwrócone są w stronę ruchliwej ulicy.