Jak wybrać odpowiednie szelki dla psa w zależności od jego wieku i sytuacji zastosowania?

Szelki to oferująca wiele korzyści alternatywa dla tradycyjnej smyczy. Aby jednak należycie spełniały swoje zadanie, powinny być odpowiednio dobrane. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo rozmaitych wariantów, wzorów i kolorów. Jak nie pogubić się w tej obfitości? Poszukując szelek idealnych dla naszego psa, warto kierować się poniższymi wskazówkami.

Po pierwsze, należy się zastanowić, w jakich sytuacjach szelki będą użyte. W zależności od okoliczności ich stosowania do wyboru mamy co najmniej kilka opcji różniących się między sobą chociażby konstrukcją, czyli umiejscowieniem poszczególnych elementów. Klasyczne szelki spacerowe są z reguły najtańsze i występują w wielu rozmiarach oraz wersjach kolorystycznych (również bardzo ozdobnych). Świetnie sprawdzą się na codziennych przechadzkach, jeśli jednak chcemy z naszym pupilem uprawiać sporty, powinniśmy pomyśleć o szelkach bardziej specjalistycznych.

Dla sportowców

Szelki sportowe wykonane są zazwyczaj z bardziej wytrzymałych materiałów, większą wagę podczas ich produkcji przykłada się także do tego, aby nie obcierały przy zwiększonej sile nacisku. Różnego typu aktywności wymagają zastosowania szelek o różnej budowie. Nieco inaczej bowiem będą skonstruowane te, których użyjemy do klasycznego biegania z psem lub jeżdżenia w jego towarzystwie na rowerze, a inaczej te przeznaczone do sportów wywodzących się z tradycji zaprzęgowych, jak np. canicross czy bikejoring.

Wariant norweski

Szczególnym rodzajem szelek dla psa są tzw. szelki  norweskie. Można je wykorzystać zarówno do spacerów, jak i do uprawiania rozmaitych sportów. Umieszczony na grzbiecie uchwyt pomaga prowadzić czworonoga podczas tresury, np. w nauce pokonywania przeszkód. Do wariantów tego modelu zaliczyć można także „profesjonalne” szelki zakładane psom-przewodnikom oraz psom tropiącym.

Szelki specjalnego przeznaczenia

Jeśli nasz pupil wyjątkowo mocno wyrywa się podczas spacerów, warto rozważyć zakup szelek treningowych. Smycz mocowana jest w ich przypadku z przodu, co sprawia, że gdy pies usiłuje się wyrwać, ostatecznie ląduje zwrócony w zupełnie innym kierunku niż ten, w którym zechciał pobiec. – Jego zachowanie okaże się dla niego za każdym razem bezcelowe, po pewnym czasie powinien więc się go skutecznie oduczyć – mówi specjalistka z zajmującej się akcesoriami dla zwierząt firmy Pinky Paws.

Kiedy z psem przemieszczamy się nie tylko pieszo lub na rowerze, ale też dosyć często z nim jeździmy, możemy zaopatrzyć się w szelki samochodowe, zwane także niekiedy szelkami bezpieczeństwa, ponieważ są zwykle oznakowane odblaskowymi trójkątami widocznymi po zmroku. Drugi powód nadania im owej nazwy jest taki, że posiadają zapięcie pasujące do klamry pasów bezpieczeństwa w pojeździe. Dzięki temu możliwe jest przewożenie zwierzaka bez specjalnego transportera.

Szelki a wiek pupila

Odpowiednie szelki można dobrać również dla psa w zaawansowanym wieku, w którym nierzadko występują problemy ze stawami. Takie szelki powinny mieć zapięcie pod brzuchem, co eliminuje konieczność przekładania łap przez paski obecne w większości wymienionych rodzajów szelek. Są też wykonane z mocnych materiałów i często wyposażone dodatkowo w uchwyt przy górnej części. Obie te cechy sprawiają, że psa można łatwiej podnieść albo podtrzymać, pomagając mu np. przy wchodzeniu po schodach lub wsiadaniu do samochodu.