Jak wybrać dobry dom opieki?

Opieka nad osobą starszą, które ze względu na zaawansowany wiek czy choroby nie może mieszkać i funkcjonować bez pomocy, to w dzisiejszych czasach bardzo trudne zadanie. Dlatego bardzo wiele rodzin decyduje się na umieszczenie seniora w domu opieki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiej placówki, by mieć pewność, że nasz krewny będzie się w niej dobrze czuł?

opieka

Lokalizacja

To jeden z głównych czynników wpływających na atrakcyjność domu opieki. – Raczej powinniśmy unikać wyboru placówek położonych bardzo daleko od naszego miejsca zamieszkania, gdyż w takim przypadku ograniczamy sobie możliwość odwiedzania osoby starszej – radzi przedstawiciel domu opieki DuomedRównież w sytuacjach kryzysowych jak nagłe pogorszenie stanu zdrowia seniora będzie to duże utrudnienie.

Uprawnienia ośrodka

Każdy dom opieki powinien posiadać pozwolenie wojewody na prowadzenie działalności. Koniecznie sprawdźmy to przed podpisaniem umowy.

Umowa i zakres usług

Kolejna istotna kwestia to zapisy zawarte w umowie. Zdarza się, że niektóre domy opieki zastrzegają sobie prawo do wypowiedzenia umowy jeśli stan pacjenta gwałtownie się pogorszy. Dobrze jest sprawdzić taką ewentualność oraz możliwości opieki lekarskiej, np. dowozu do przychodni na badania.

Wielkość placówki

Na rynku funkcjonują domy opieki o różnej wielkości. Niektóre z nich mieszczą się w domach jednorodzinnych i sprawują opiekę nad jedynie kilkoma osobami, w innych zamieszkuje kilkudziesięciu lub nawet kilkuset pacjentów. Warto zastanowić się, czy naszemu krewnemu bardziej odpowiada liczne towarzystwo czy może kameralna atmosfera.

Personel

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość opieki jest liczebność personelu. Koniecznie dowiedzmy się, ilu opiekunów przypada na jednego pensjonariusza, a także jakie są ich kwalifikacje i doświadczenie.

Wyżywienie

Kolejny bardzo istotny czynnik, szczególnie w przypadku osób, które ze względu na choroby i alergie nie mogą sobie pozwolić na jedzenie wszystkiego. Warto sprawdzić, jakie kwoty dom opieki przeznacza na wyżywienie i czy istnieje możliwość sporządzenia indywidualnego menu dla naszego krewnego.

Standard obiektu

Obowiązkowo przez zdecydowaniem się na dany dom opieki powinniśmy go odwiedzić, obejrzeć pokoje pacjentów, pomieszczenia wspólne i kuchnię. Sprawdźmy czy dom posiada ogród albo czy w jego okolicy znajdują się tereny gdzie można spokojnie spacerować. Niektórzy seniorowie życzą sobie zabrania ze sobą swoich sprzętów, np. mebli czy telewizora – warto dowiedzieć się, czy dom opieki umożliwi ich wstawienie do pokoju.

śr. ocena 5 / głosów 1