Wybór węża do śrutowania. Na co zwrócić uwagę?

Śrutowanie to metoda oczyszczania metali i innych materiałów podobna do piaskowania. Piaskowaniem nazywamy proces technologiczny, który polega na oczyszczaniu powierzchni przy użyciu materiałów ściernych w strumieniu sprężonego powietrza lub cieczy. Jak sugeruje nazwa, przy piaskowaniu wykorzystywany jest przede wszystkim piasek. Śrutowanie natomiast można określić jako odmianę piaskowania, ale w procesie tym wykorzystywany jest specjalny śrut, na przykład w postaci drobnych kuleczek korundu, czy szkła. Różnica między efektami wykorzystania obu procesów jest niewielka, jednak sam proces śrutowania odbywa się często w specjalnie przeznaczonych do tego komorach. To, czy możemy zdecydować się na śrutowanie danego elementu w specjalnej komorze, a nie na otwartej hali, jest uzależnione od jego gabarytów. A na co zwracamy uwagę, wybierając wąż do śrutowania?

Jakiego osprzętu potrzebujemy do śrutowania?

Do śrutowania poza samą piaskarką przeznaczoną do pracy z kuleczkami korundu lub szkła potrzebujemy szeregu akcesoriów. Prace nie obejdą się oczywiście bez odpowiedniej sprężarki. Potrzebne nam będą też właściwe dysze do śrutowania. Jak mówi nam przedstawiciel Centrum Dystrybucji Farb CDF z Wrocławia, do śrutowania metalu sprawdzają się dysze o mniejszej średnicy, ale pracujące pod wysokim ciśnieniem, a na przykład do śrutowania starego muru z cegły – analogicznie sprawdzają się dysze o większej średnicy, pracujące pod niższym ciśnieniem. Do piaskowania poza odpowiednimi dyszami musimy wyposażyć osprzęt w węże, na których skoncentrujemy się w dalszej części artykułu, złączki i oprawy do nich, zawory i filtry.

Węże do śrutowania i właściwie dobrane dysze

Węże do śrutowania powinny się charakteryzować bardzo dużą odpornością na ścieranie. Powinny przy tym zachowywać wysoką elastyczność, by wygodnie można było z nimi pracować. Na rynku dostępne są przede wszystkim wytrzymałe węże do śrutowania z EPDM lub SBR ze wzmocnieniem tekstylnym. Węże do śrutowania są odporne nie tylko na ścieranie, ale też na załamania i skręcania, warunki atmosferyczne. Na rynku możemy znaleźć węże do śrutowania ze wskazaną temperaturą pracy nawet od -40°C do +70°C. Węże do śrutowania powinny być przede wszystkim dobrane w taki sposób, by swobodnie pracować z nimi przy oczekiwanym, wymaganym ciśnieniu. Zanim więc zdecydujemy się na zakup potrzebnych do piaskarki akcesoriów, odpowiedzmy sobie na pytanie, jakich dokładniej prac zamierzamy się podejmować – czy bardziej przydadzą nam się dysze o większych, czy o mniejszych średnicach, do których później dobierzemy też właściwe węże, złączki etc.

śr. ocena 5 / głosów 5